Menstruacija kasni

Unknow12

Poštovani,
Posljednji put sam imala spolni odnos 24.8, prvo bez kondoma max 1-2min, zatim sa kondomom, nije došlo do pucanja kondoma niti tome slično, menstruacija mi kasni 5dana, a imam policistične jajnike. Da li je moguće da sam trudna?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom ne postoji mogućnost trudnoće.

Zabrinutaa666

Postovani,
Imala sam nezasticen odnos 02.08. zatim sam dobila urednu menstruaciju 09.08. koja je trajala uredno 7 dana, zavrsila se 15.08., to isto vece sam imala zasticen odnos, i onda 19.08. uvece sam imala 2 odnosa opet sa zastitom, u medjuvremenu izmedju ta 2 odnosa nase genitalije su se dodirivale ali bez dublje penetracije. Trebala sam dobiti menstruaciju 06.09. ali jos uvijek kasni, sad je 14.09. Mene zanima da li je moguce da sam ostala trudna od prvog tog odnosa iako sam imala normalnu menstruaciju posle toga? I je li moguce od dodirivanja genitalija ostati trudna zbog opetovanog odnosa? Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako je 9.8. bila prava menstruacija ( a prema onome što ste naveli, bila je) ne može se raditi o trudnoći. Prilikom odnosa uz zaštitu i dodirivanjem genitalija ne može doći do oplodnje. Budući da Vam menstruacija kasni, za svaki slučaj uradite test.

Jopy5555

Postovani,
Zadnju menstruaciju sam imala 04.12.
Inace je redovita svakih 28 dana.
Decko i ja imamo redovite spolne odnose i ne koristimo zastitu vec metodu prekinutog snosaja.
05.dan sam napravila test na trudnocu ali ne sa prvim jutarnjim urinom i pokazao jd negativno.
Zvala sam svoju dr. i rekla je da ponovim zest sa prvim jutarnjim urinom.
07.dan sam ponovila ujutro i bio je negativan
U petak sam narucena na pregled,ali bi voljela cuti vase cijenjeno misljenje.
Dali je moguce da se radi o trudnoci nakon 2 negativna testa?
Predznaci menstruacije se pojave pa stanu i tako stalno.
Sad mi vec kasni 9 dana i malo sam u brizi.
Unaprijed hvala na odgovoru
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na vrijeme kada su rađeni testovi su vrlo pouzdani, tako da se ne gotovo sigurno ne radi o trudnoći (iako se nikada nište ne može tvrditi sa 100% sigurnošću). Prema simptomima koje ste naveli vjerojatno je u pitanju blaža hormonska neravnoteža, stoga preporučam da uradite analizu hormona. Hormonski disbalans najčešće je uzrokovan faktorima psihičke prirode (stres), ali može doći i uslijed prekomjernog vježbanja, promjene tjelesne težine ili kod poremećenog rada drugih organa (npr. štitnjače)

Kika188

Pstovani, menstruacija mi kasni 6 dana, zadnja 3 dana imam lagani smeckasto crveni iscjedak takav sam imala.i.tjedan dana.prije.ocekivane menstruacije. Imam zasticene odnose... mozete li mi reci postoji li sansa za trudnocom i da li je taj iscjedak predznak dolazece menstruacije?!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najvjerojatnije je to znak nadolazeće menstruacije. Budući da imate zaštičene odnose ne radi se o trudnoći.

tas@5

Poštovani, menstruacija mi kasni 6 dana. Inače je redovna i zadnji put je počela 8. decembra. Imala sam odnose, ali ne u plodnim danima, bez zaštite i bez ejakulacije. Imam simptome, natečene grudi, bubuljice i slabu bol u stomaku. Trebam li pričekati još malo ili uraditi test? Pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uradite test.

Ketti311

Postovani...ja i suprug radimo na bebici,on je radio spermiogram,u redu je,ali mu je moj ginekolog prepisao profertil kapsule...ja pijem vitamine gynositol,i nakon vadenja mojih hormona (tsh,testosteron povisen) prepisane su mi decortin tablete 5mg,imam policisticne jajnike,nepravilne cikluse no od kad pijem gynositol (zadnjih 4 mj) od tad su mi menstruacije redovite...sad mi kasni 5 dana pa me zanima dali moze kasniti zbog decortin tableta ili postoji mogucnost trudnoce? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru! Pozz

malena_emina

Poštovani,

zadnju menstruaciju sam imala 23.11.2018. godine. Nakon toga sam imala nezasticene odnose 02.12.2018. i 01.01.2019. godine. Osjećam bolove u donjem dijelu stomaka, i konstantni iscjedak svaki dan. Pretezno je menustracija redovna, mada nekada zna kasniti 3-4 dana. Od iscjetka svaki put mislim da je menustracija došla. Da li imam razloga za brigu? Šta mi savjetujete?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Ketti, uradite test na trudnoću. Postoji mogućnost.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana malena_emina, uradite test na trudnoću. Postoji mogućnost da je došlo do oplodnje.

malena_emina

Poštovani,
zaboravila sam dodati da ni u jednom slučaju nije ejalulirao u mene, već van. Da li to išta mijenja? S obzirom da bi to bila neželjena trudnoća, šta bi mi savjetovali dalje?

Ivo Balenović, dr. med.

Ako nije bilo ejakulacije onda to mijenja situaciju. Ipak, za svaki slučaj uradite test na trudnoću. Kad mesntruacija toliko kasni, prvo treba isključiti trudnoću. Ukoliko će test biti negativan, uradite analizu hormona.

Ketti311

Zaboravila sam napisati da je zadnja menstruacija bila 06.12-10.12,a odnosi 12.,18.,24.12. bojim se ponovnog razocarenja (negativan test) jer radimo na bebi vise od godinu dana,pa me zanima dali decortini mogu poremetiti ciklus....

malena_emina

Poštovani,
puno hvala na odgovoru prije svega. Htjela sam dodati još da osjećam bolove po dnu stomaka i da me boli lijevi jajnik, iscjedak je kao što sam već rekla prethodno, konstantno prisutan, bijele boje. I svaki put imam osjećaj kao da ću dobiti. Uvažiti ću savjete, ali me također zanima na koji način mogu podstaknuti menustraciju? Često je svako 30 dana, mada zna nekada varirati koji dan poslije ili prije. Usput, koji test smatrate pouzdanim? Izvinjavam se na smetnji. Lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Keti, imali ste odnose u vrijeme plodnih dana i postoji mogućnost trudnoće. Postoji mnogo razloga koji mogu poremetiti menstruacijski ciklus, ali jedini način da se utvrdi radi li se o trudnoći je test.

Ivo Balenović, dr. med.

Malena_emina, možete uraditi Clearblue test. Ukoliko se ne radi o trudnoći menstruacija se može izazvati duphaston tabletama.