Menstruacija nakon kontracepcijskih pilula

juliska

Dobar dan!

Imam pproblem sa kasnjenjam menstruacije. Zadnja menstruacija je bila 4.5 2011. Dosla je tocno na vrijeme nakon godinu dana sto sam koristila diane 35 zbog policističnih jajnika. Ali ovaj mjesec nije dosla na vrijeme. Odnose sam imala dva puta izmedu 15-23.05 ali uvijek sa zastitom s kojom je bilo sve u redu. Neznam sto napraviti,dali cekati ili...? Prije par dana sam vadila krv i jetreni enzimi su mi povecani i ginekolog je rekao da nesmijem vise uzimati nikakve pilule...Meni je menstruacija kasnila po tjedan dana prije nego sam uopce poceal uzimati pilule...Ciklus je izmedju 30-32 dana.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, radi se ili o post pill amenoreji, ili što je vjerovatnije o policističnim jajnicima zbog kojih su se navedene tablete i uzimale.
Savjetujem da svakako otiđete svom ginekologu da vam da terapiju za izazivanje menstruacije.

sb34

Molim vas misljenje: koje je realno vrijeme da jajnici pocnu s radom, nakon prestanka uzimanja pilula (10 mj koristenja), te treba li izazivati menstruaciju gestagenima ili cekati da sama nastupi?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako da treba izazvati menstruaciju s gestagenima.

biscuits

Poštovani,
pijem tablete Qlaira bez prestanka od 25. lipnja 2015., menstruacija je uredovno dolazila za pretposljednja ili posljednje tablete, ali je za mjesec ožujak preskočila. Imam 45 godina, prepisane su mi za regulaciju ne redovite menstruacije. Inače, uz tablete za seksualni odnos koristimo metodu prekinutog snošaja. Ja sam bez obzira nastavila piti novi ciklus, da li imam razloga za neki strah. Molim vaš savjet.
S poštovanjem, Sanja

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate brinuti ako redovito uzimate. Uz navedene pilule čest je izostanak menstruacije. Nastavite dalje uzimati prema shemi.

anamarija345

Poštovani, molila bih Vas za mišljenje. Logest tablete sam pila 7 godina bez prestanka i prestala sam na preporuku ginekologa zbog blagih krvarenja usred ciklusa . Zadnju menstruaciju imala sam nakon popijene zadnje tablete, u tjednu pauze, međutim prošlo je već 40 dana i nisam još dobila drugu menstruaciju. Radila sam test za trudnoću koji je negativan. Zanima me bih li i kad trebala posjetiti ginekologa?
Unaprijed hvala, lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon prestanka oralne kontracepcije većini se žena ciklus regulira unutar dva mjeseca. Ako se menstruacija ne vrati unutar 3 mjeseca nakon prestanka pilula, trebate posjetiti liječnika da se istraži razlog. Dakle, izostanak krvarenja do dva mjeseca je uobičajena pojava nakon prestanka s pilulama.

anamarija345

Poštovani,
pila sam pilule Logest 7 godina i prestala sam ih piti na savjet ginekologa zbog krvarenja koja su se pocela javljati usred ciklusa, sve krvne pretrage su bile u redu. Sad je prošlo već 5 mjeseci od kad sam ih pretala piti. Nakon 3 mjeseca mi je ginekolog dao Duphastone tablete za poticanje menstruacije nakon cega je uslijedilo jako slabo krvarenje u trajanju od 1 dana. Nakon toga je proslo vec 40 dana i jos nisam dobila menstruaciju, radila sam test na trudnocu koji je negativan. Zanima me bi li se opet trebala javiti ginekologu ili da samo još čekam budući da vidim da pišete da menstruacija može izostati i do godinu dana nakon prestanka pijenja?
Hvala Vam!
Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, javite se liječniku. Menstruacija može izostati do godine dana, ali savjetujem da uradite hormonsku analizu. Ovisno o hormonskim nalazima liječnik će odlučiti o daljnjim postupcima, ukoliko bude potrebno.