Menstruacija nikako da krene

ancetod

Postovani,
49 god, ciklusi neredovni. Zadnji ciklus izazvan primolutom 24.06.
46 d.c imam sluzavi braonkast sekret jednokratno. Dva dana nakon toga samo slabo roze krvarenje na papiru, i to povremeno. Menstruacije jos nema. Nista ne pijem.
1. Da li ovo ukazuje na slabu funkciju jajnika ili mozda nesto ozbiljnije?
2. Sto bi trebala poduzeti, je li nuzan gyn pregled?
Hvala i pozdrav.
Anci

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na dob to je očekivano. Funkcija jajnika slabi i menstruacije postaju neredovite dok potpuno ne prestanu. U prosjeku to se dešava sa 51 godinom starosti. Tada žena ulazi u menopauzu.

laly1234

Poštovani, zadnja menstruacija je bila 3.-8.7, odnos s dečkom sam imala 7.7 jer sam mislila da je gotova, ali nije bila. Odnos je bio zaštićen i završio je unutar kondoma.

Oko 21.7 primijetila sam smedi trag na gaćicama, a 22 sluzavi tamno smedi, gusti iscjedak rastezljiv među prstima. Imali smo zaštićen odnos taj dan plus zavrsavanje izvan. Narednih dana isto smo imali odnose neki zaštićeni, a neki ne s time da su svi završeni izvan.

Zanima me je li ovo 22. Bila ovulacija? Ciklusi mi traju oko 29-31 dan, a mengu još nisam dobila a danas je već 12.8. Grudi me već bole nekih pet dana, test sam napravila u subotu popodne i bio je negativan. Tokom sedmog mjeseca sam jako puno putovala i ne spavala po 40 sati i imala dodatnog stresa oko ispita, pa je li moglo to utjecati na dolazak menstruacije ili je test mogao bit netocan?

Hvala

ancetod

D-re, hvala na odgovoru. Oko menopause mi je jasno. Nije mi jasno ako uzv kaze tanak endometrijum (oko 3mm, sadasnji nalaz od gyn) da li je normalno, odn ocekivano ovakvo povremeno jako slabo krvarenje 5 dana (a mozda ce biti i vise), uz povremene male krvave komadice,kao mali ugrusci koje ispadaju tokom mokrenja? Pitam jer moja majka je u menopauzi imala slicna krvarenja a na kraju je ispalo da je rak maternice. Trebam li uraditi PAPA test (zadnji pre oko pola godine)? Hvala jos jednom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana ancetod, tanak endometrij (3 mm) isključuje rak maternice. Kod žena u menopauzi endometrij deblji od 6 mm može pobuditi sumnju na patološki proces. Budući da niste u menopauzi, nema razloga sumnjati na patologiju endometrija. Obzirom na obiteljsku anamnezu savjetujem redovite uzv kontrole, a važno je napraviti Papa-test jer se čak u do 50% slučajeva njime mogu otkriti abnormalne stanice endometrija. Nepravilna krvarenja su uobičajena u perimenopauzalnoj dobi, a uzrokovana su hormonskom neravnotežom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana laly1234, ono što ste opisali (oskudno krvarenje i iscjedak) karakteristično je za ovulaciju. Prema navedenom ne postoji mogućnost trudnoće, što je potvrdio test. Stres i nespavanje su poremetili hormonsku ravnotežu i zbog toga menstruacija kasni.

NC18

Poštovani,
posljednju menstruaciju imala sam 17.07., a prije toga 19.06.
Sex bez zaštite, sa prekodom snošaja imala sam 09.07. Menstruacija nakon toga bila je na vrijeme, uredna, trajala 4 dana sa povećanjem obima krvarenja i ugrušcima drugi i treći dan.

Menstruaciju sam očekivala 13.-14. avgusta ali još nisam dobila (do 15.08.) Imam stravične bolove u ledjima, grčeve u stomaku, svojevrsna “probadanja” desno i lijevo od pupka, osjećam umor, malaksalost i povremeno vrtoglavice. Imam nizak pritisak, pijem tablete za mršavljenje i manje jedem u posljednje vrijeme. Posljednjih mjesec dana bila sam i dodatno izložena stresu. Da li su to mogući uzroci kašnjenja inače redovne menstruacije ili imam razloga za zabrinutost.

Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom trudnoću možete isključiti. Ciklus se poremetio zbog stresa i promjene u prehrani.

laly1234

Poštovani, mengu sam na kraju dobila 13.8 i trajalo je do 19. 8 (42. Dan ciklusa) te 28.8 sam dobila opet rastezljivi prozirni iscjedak sa tamno smedim dijelom. Decko i ja smo bili 1.9 (20. Dan ciklusa) navecer skupa i odnos je bio bez zastite ako i 10 sekundi. 4.9 ujutro primjetila sam smedi iscjedak ze nakon toga doslo je do krvarenja, friska crvena krv s nekim ugruskom. Do navecer vec je bio smedi iscjedak i mislila sam da je gotovo. 5.9 oko 15h opez se pojavila krv i do navecer smede. Danas je malo smeckasti iscjedak.

Pretpostavljamo da nije moglo doci do trudnoce na temelju 10 sekundi mada ne znamo je li mpze doci do implatacijskog krvarenja nakon samo 3 dana (da je tipa doslo do necega). Donji dio kraljeznice me dosta boli, ali drugih simptoma da ce menga doc nema.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, do trudnoće nije moglo doći. Implantacijsko krvarenje se javlja otprilike tjedan dana nakon oplodnje. Moguće da je početak menstruacije ili se radi o ovulacijskom krvarenju. To je teško reći obzirom na neredovite cikluse.

ancetod

Kao nastavak i dopunjenje mom postu: Zadnja menstruacija uzrokovana primolutom 24.06.
nakon toga 48 dan dobila sam kao slabo krvarenje koje je trajalo 4 dana. dakle, tako slabo da nisam ni upotrebila ulozak. menstruacija nije dosla. eho kaze endometrijum nesto ispod 3 mm.
48 dana nakon toga (27.09.2019), jednokratno tackasto krvarenje. posto menstruacija opet nije dosla, 07.09.2019 uvece (pre 4 dana) bila sam na eho i papa. endometrijum samo 2.3 mm. nakon papa dobijem veoma jako krvarenje u trajanju od oko 2 sata. i ranije sam imala krvarenje nakon papa, ali ovo je bilo nevidjeno. nisam mogla da zaustavim krv nakon wc. gynekologica je isto bila iznenadjena kolicinom i vratila sam se da me opet premaze (detaljnije) betadinom. sledece jutro opet slabo krvarenje, koje je prestalo tokom dana, sledeceg dana par kapi samo. Danas, 11.10.2019 opet slabo krvarenje. Poludecu od brige najvise od straha zbog genetske predispozicije na karcinom. Zbog cega opet krvarim i nikako da stane?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, neregularna krvarenja su uobičajena za perimenopauzalni period. Debljina endometrija od 2,3 mm isključuje karcinom endometrija. Kod karcinoma endometrija debljina sluznice je preko 10 mm. Do jačeg krvarenja može doći prilikom uzimanja papa testa (ukoliko dođe do oštećenja kapilarne mreže) i to se najvjerojatnije desilo. Papa test je skrining metoda za rano otkrivanje raka vrata maternice. Ukoliko papa bude uredan potrebna je samo redovna godišnja kontrola.

ancetod

Hvala na odgovoru.
Zelim cuti Vase strucno misljenje:
Imam 56kg, ne pusim, dnevno prolazim po oko 6km, drustveno sam aktivna i zelim odgoditi menopauzu. Tegobe kao nesanica i valunzi jako mi kvare kvalitet zivota i sna. Dakle dijeta mi nije opcija, fizicki sam ipak aktivna. S druge strane ima neku cistu na dojci koju moram pratiti, a imam i porodicnu istoriju raka dojke, i zbog toga izbegavam hormone, iako moja gyn je odusevljena cyclo proginovom, i sama ih koristi vec desetak godina.
Postoji li neko kompromisno resenje? Sto bi mi preporucili za uklanjanje tegoba, a i da opet izazovem menstruaciju?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, hormonska nadomjesna terapija je privremena metoda liječenja kojom se ublažavaju perimenopauzalne smetnje. Smetnje nastaju zbog pada razine estrogena u organizmu. Te smetnje vremenom spontano prestanu, a u većine žena traju godinu do dvije. Kod žena koje imaju izraženije tegobe, tj. kvare im kvalitetu života preporuča se hormonska nadomjesna terapija. Tijekom terapije (uobičajeno traje dvije do tri godine) potrebne su redovite ginekološke kontrole, te mamografija, uzv dojke i laboratorijska obrada. Ukoliko su nalazi uredni nema kontraindikacija za terapiju. Ukoliko niste skloni hormonskoj terapiji možete pokušati s pripravcima na biljnoj bazi.

ancetod

Oprostite zbog mojih pitanja. Znam da je bio tanak endometrijum, ali buni me sto ste rekli da PAPA u samo 50% slucajeva otkriva abnormalne stanice. Naime opet, nakon 30-tak dana imam samo jednokratno krvarenje ( ustvari krv na papiru samo jednom)! Znaci li to da se moram naviknuti na ovakvo stanje u buduce, ili opet moram na UZV i PAPA?
Hvala jos jednom.

Ivo Balenović, dr. med.

Papa test otkriva 50% abnormalnosti endometralnih stanica (onih unutar endocervikalnog kanala i maternice), a gotovo 100% abnormalnosti pločastih stanica (onih sa površine vrata maternice). Abnormalnost endometralnih stanica se dokazuje aspiracijom endometrija ili kiretažom. Kiretaža se radi kod krvarenja u postmenopauzi (godinu dana nakon zadnje menstruacije) ili uzv verificirane hiperplazije endometija (više od 8 mm u postmenopauzi). Smetnje koje navodite uobičajene su za vašu dob. Potrebne su redovite kontrole i mjerenje debljine endometrija.

ancetod

E ovo je objasnjenje za neznalice. Hvala puno.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

ancetod

Da se nadovezem na moj inicijalni post:
Nakon 6-7 mjeseca u kojima je bilo perioda kapljucanja, a ne I menstruacije, konacno sam dobila krvarenje, odn menstruaciju. Obzirom na veliku pauzu u ciklusima, a uskoro krecem na put, kako da znam moram li obaviti uzv pregled?
2. Kako da racunam ko mi je zadnji ciklus - dali onaj iz 06.2019 ili ovaj sadasnji?

Ivo Balenović, dr. med.

Ovo zadnje krvarenje računajte kao menstruaciju. Kod žena u perimenopauzi teško je reći da li se stvarno radi o menstruaciji (jer su ciklusi vjerojatno anovulatorni). Pitanje je kada će i da li nastupiti iduća menstruacija. Ukoliko jajnici još luče estrogene hormone moguće je da nastupi krvarenje, ali teško je da će nastupiti prava menstruacija (ona nastupa samo nakon ovulacije). Tek kada prođe godina dana od zadnje menstruacije možemo reći da se radi o menopauzi. Bilo bi preporučljivo učiniti uzv pregled za otprilike 3 mjeseca.