Miom-operirati ili ne?

Đuro

Miom - operirati ili ne?

Poštovana gđo dr!

Moje dijagnoze na UZV su slijedeće: U 1988. godini “... u desni rog izbočuje se miomatozni čvor promjera 3.5 cm...”, u 1991. godini“...Pokraj gornjeg dijela uterusa desno vidi se solidna ograničena tvorba promjera 3.9x4.3 cm...”, u 2000. godini “...Desno subserozni miomski čvor 3.8x3.5 mm...” i u 2002. godini “...U fundusu sprijeda intramuralni miom promjera 2.3 cm koji se nastavlja u subserozni miom vel. 4.5x4.0 cm... Kolor dopler područja miomatoznog čvora PWD pokazuje održanu vaskularizaciju uz indekse otpora od 0.60 do 0.70 bez tipičnih neovaskularizacijskih spektralnih promjena...”.

Uz navedene nalaze UZV-om na pregledu u 1992. godini dijagnosticirano mi je “...Palpatorno sprijeda ispod sinfize tvrdi, gibivi miomski čvor vel. kokšjeg jajeta, dok sa povećanog uterusa polazi miom na fundus vel. mandarine ...”.

Imam 62 godine. Zbog mioma nemam nikakvih bolova niti poteškoća. Kako će se oni dalje razvijati? Ako će rasti i stvarati mi potećkoće, bili bilo pametno da ih se sada operacijski odstrani, a ne da ih se prati i nakon toga praćenja možda utvrdi da ih treba operirati onda kada budem mnogo starija i kada to zbog starosti i bolesti ne bude bilo moguće učiniti?

Mnogo Vam hvala na savjetu.

Prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana gospođo,
s obzirom na Vaše godine (62) dobroćudni tumori maternice bi se trebali smanjivati, a ne rasti kao što ste opisali prema kliničkim i UZV nalazima. Zbog toga, javite se hitno u kliniku za ženske bolesti i porode radi "drugog mišljenja".