MOLBA

VESNA

POSTOVANI!
JAVLAJM SE PRVI PUT U NADI DA CE TE MI ODGOVORITI.IMAM 22 GODINE I TRUDNA SAM
MJESEC I POL. POSTO JE OVO MOJA PRVA TRUDNOCA HTJELA BIH ZNATI U SLUCAJU
DA SE ODLUCIM NA POBACAJ DA LI TO SNOSI NEKE POSLJEDICE DA MOJE ZDRAVLJE
I DA LI JE ISTINA DA POSTOJI MOGUCNOST DA POSLIJE NE MOGU IMATI DJECU.
DO KOJEG MJESECA SE VRSII ABORTUS?

U NADI DA CE TE MI ODROVORITI UNAPRIJED VAS SE SA ZAHVALJUJEM.

VESNA

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođice Vesna,
Namjerni pobačaj je najnepoželjnija vrsta kontracepcije i upotrebljava se kada sve metode planiranja porodice i spriječavanja trudnoće zataje. I sami ste svjesni da svaki zahvat ma koliko bio učinjen u sterilnim i bolničkim uvjetima nosi i stanoviti rizik. Taj rizik podrazumijeva mogućnost začepljenja jajovoda, uslijed infekcije koja se može javiti kao posljedica currettage, što u nekih paciejntica dovodi do problema neplodnosti u budućem životu. Prema tome, da ne bi došlo do ove neželjene promjene morate koristiti antibiotsku terapiju koju će Vam liječnik propisati. Ukoliko se pobačaj napravi u ranoj gestacijskoj dobi (dozvoljena dob je 10 tjedana od prvog dana zadnje mjesečnice), u bolničkim uvjetima, uz prethodno savjetovanje iskustnog ginekologa i ultrazvučni pregled koji treba decidirano ustanoviti trajanje trudnoće, bitno se smanjuju šanse za nastup bilo kakve komplikacije.