molim mi{ljenje

HANA

Prema ultrazvu~nom nalazu vag. sonde konstatirana mi je unilokularna cista 5,2x4,5 cm na lijevom jajniku . Cista je glatkih rubova , bez detektibilnih protoka . Desni ovarij je uredne morfologije i veli~ine. Va|eni su mi nalazi markera : CA-19-9 iznosi 0,00 U/ml; CA-125 --- 15,90 U/ml , te CA-15-3 .. 6.6 U/ml i CEA --- 0,00 ng/ml. PAPA nalaz iz 2001. godine je CIN I niskog stupnja , dysplasia levis , o~ekujem nalaz PAPE iz sije~nja 2002. godine. Imam oko 48 godina i moj ginekolog je u dilemi napraviti laparoskopiju na lijevom jajniku ili ve}i operacijski zahvat zajedno sa maternicom . Molila bih Va{e stru~no mi{ljenje , dali je to stanje za radikalnije zahvate ili ...?
[to se ti~e menstruacijskih ciklusa , oni su redovni i uredni .
Molila bih Vas brzi odgovor jer se moram odlu~iti do 18. 02. 2002. godine . Da li bi trebala obaviti i color dopler ili je za to ve} prekasno ?
Sa {tovanjem , HANA

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Iz Vašeg dopisa je jasno da ste već učinili coplerski pregled kojim je ustanovljen nalaz jednostavne cistične strukture, bez detektibilnog protoka, koji ukazuje na dobroćudne promjene. Sukladno ultrazvučnom i doplerskom nalazu Vaši nalazi tumorskih biljega su u granicama normale. U ovisnosti o ostalom nalazu (građi maternice, postojanju priraslica, nalazu na kontralateralnom jajniku, te Vašoj dobi) u dogovoru s ginekologom operaterom odrediti će se opseg operacijskog zahvata.