novorođenće i gripa

Jasna

Pozdrav!
imam nekoliko pitanja za vas:

1. Da li je novorođenće staro 10-ak dana imuno na gripu?
2. Inaće bebu dojim i što raditi ako dobijem gripu?
3. Da li smijem dojiti za vrijeme gripe?
4. Što smijem koristiti od ljekova a da ne smeta za dojenje bebe
5. Beba trenutno koristi cedax a 20mg zbog infekcije urinarnog trakta

Unaprijed zahvaljujem!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Redom odgovaram na postavljena pitanja.
1. Beba u dobi od deset dana može dobiti gripu.
2. i 3. Ukoliko dojite i dobijete gripu možete izdajati i bebi davati izdojeno mlijeko koje sadrži protutijela i na taj način pasivno štite bebu od zaraze. Bilo bi preporučljivo da u fazi akutnih simptoma provedete mjere opreza kako biste spriječili infekciju novorođenčeta (npr. pooštrene mjere higijene, pranje ruku, nošenje maske, dezinfkecija), a u eri gripe preporuča se smanjen broj kontakata i posjeta novorođenčetu.
4. S obzirom da protiv gripe nema specifičnog lijeka možte bez boljanzi koristiti Andole, snižavati temperaturu Paracetamolom, iuzimati C vitamin