Molim objašnjenje!!!

marina

Datum: 25.04.02 10:45

Poštovana,
imam 24 godine i nemam redovitu menstruaciju, te sam zato posjetila ginekologa! Prvi sam put dobila u 15 godini, ali mi nikad nije bila redovna, uglavnom, zadnji sam je put imala prije godinu i dva mjeseca.
Spolne odnose nisam imala.
Išla sam na ultrazvuk i evo šta mi je doktorica napisala:

Uzv.abd.sonda.uterus u avf-u veličine 5,2x2,5 cm.
Izoehogen.end odjek debljine 5,4 mm.
Oba jajnika uredno pozicionirana veličine 3x2 cm, bez vidljivih ni najmanjih jajnih folikula.
Neophodna hormonska obrada: FSH, LH, TSH, TESTOSTERON, UK i SLOBODNI ANDROSTENDION, 17OHP4, JUTARNJI KORTIZOL, EZ, P4.

Molim Vas da mi objasnite detaljnije, sta sve to znači i da li cu moci imati djece?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Odgovori na ovu poruku
Re: Molim pomoć!!!
Autor: Doc.dr.sc. Sanja Kupešić ()
Datum: 28.04.02 19:57

Poštovana,
Suglasna sam s Vašim ginekologom da je neophodno učiniti hormonsku pretragu, bez koje se nipošto ne može odgovoriti na Vaše pitanje o mogućnosti ostvarivanja željene trudnoće. Nakon učinjene endokrinološke obrade ustanoviti će se uzrok ovog poremećaja ciklusa, koji se bez ikakve sumnje mora pokušati izregulirati. Način terapije ovisi o rezultatu pretraga, nakon čega će Vam se dati daljnje upute i odgovoriti na Vaše pitanje.

Poštovana doktorice,

učinila sam hormonske pretrage, i stigli su mi nalazi :
TSH = 0,954 FSH = 3,7 LH = 6,0 ESTRADIOL = 0,512
PROGESTERON = 1,2 PROLAKTIN = 119 TESTOSTERON = 2,0
SLOB. TESTOST. = 7,7 ANDROSTENDION = 7,6
17-OH PROG = 3,1

Moja doktorica je na odmoru, pa bi Vas molila ako mi Vi možete detaljno objasniti ovaj moj nalaz!

Unaprijed zahvaljujem!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Iako svaki laboratorij ima različite granične vrijednost za razinu svakih od hormona, priloženi nalazi se doimaju uglavnom u granicama normale za proliferacijsku fazu m. ciklusa (vrlo je važno točno naznačiti koji dan m. ciklusa su urađene krvne pretrage). Ipak, morati ćete se obratiti nadležnom liječniku radi neredovitosti menstruacijskih krvarenja i uvođenja terapije kojom će se ciklusi izregulirati. Na temelju nalaza ne biste se trebali zabrinjavati glede buduće reprodukcije.