Mononukleoza i trudnoca

Efilmo

Postovani,

Moja sestra ima mononukleozu, ustanovljena je pre par dana, ja sam u to vreme bila sa njenom majkom (koja je u svakodnevnom kontaktu sa njom) i pritom pila iz iste case, usla sam u 25tu godinu zivota i planiram trudnocu, pa mozete li mi reci prvo kolike su sanse da se ja zarazim od mononukleoze posto sam neposredno, pijuci iz iste case sa majkom obolele, potencijalno u riziku i iako je virus vec usao u moje telo, a ako ostanem u drugom stanju u skorijem periodu, postoji li rizik da se bebi nesto moze desiti zbog toga?

Hvala puno unapred!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, da ste se zarazili virusom imali bi simptome bolesti. Da li ste preboljeli ovu bolest, bez simptoma, tj. jeste li imali imunološku reakciju s virusom možete vidjeti iz nalaza krvi. Potrebno je uraditi serološke pretrage IgM i IgG na Epastain Barrov virus. Mononukleoza ne može oštetiti plod.

Efilmo

Postovani,

Hvala Vam puno na odgovoru! happy

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.