Nalaz hormona-17ohp

bulletproof

Poštovani,
prilikom vađenja spolnih hormona (3.dan mc) razina 17-ohp iznosila je 6.1 nmol/L. Zanima me je li to zanemarivo s obzirom da je brojka dosta viša od prepoporučene (0,30-2,42)?

Unaprijed hvala!
Lp,

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, razina 17 OHP tijekom ciklusa varira u širokom rasponu. Fiziološki je on povišen u vrijeme ovulacije, u trudnoći, ali može biti povišen zbog uzimanja lijekova koji ga sadrže, ili kod hiperplazije nadbubrežne žlijezde. Mislim da se kod Vas radi o fiziološkoj varijaciji, no, ipak možete ponoviti nalaz u nekom od idućih ciklusa.