nalaz obdukcije

Sanja

Zahvaljujemse dr M. Ivanišević na odgovoru.
Zanimaju me uzroci viška plodne vode (dijabetes je isključen, rađene su pretrage, nalaz uredan). Obdukcijom se nije pronašao uzrok smrti ploda. Je li se dijete moglo prije poroditi (kad se vidjelo da se dijete muči)?
Patol.-anat. dijag.: MORS FETUS IN UTERO,MACERATIO FETUS GRADUS II, ASPIRATIO LIQUORIS AMNII, HAEMAORRHAGIAINTRACEREBRALIS, HAEMORRHAGIJA SUBARACHNOIDALIS
Pukvovina torkvirana, ostalo uredno.
DECIDUITIS FOCALIS ACUTA SUPPURATIVA MEMBRANOSA
THROMBUS SUBCHORIALIS PLACENTAE

prof. dr. Marina Ivanišević

Draga Sanja, jasno da ukoliko je trudnoća nadzirana ultrazvučno, ukoliko je bio rađen protok krvi kroz krvne žile fetusa i placente te ukoliko je bila trudnoća nadzirana snimanjem otkucaja čedinjeg srca _ kardiotokografski da se u većini slučajeva mogla uočiti fetalna patnja. A ovdje je i pitanje žestoke upale koja je pratila trudnoću što je vidljivo iz izgleda ležišta posteljice.