Pregledi prije nove trudnoće

Tina

Prije pola godine bila sam trudna po prvi put, ali trudnoća je loše završila. Beba je umrla, što je otkriveno ultrazvukom u 20. tjednu trudnoće. U klinici su mi izazvali pobačaj i porod ( carboprostom ), a otpusna dijagnoza je glasila: Abortus incopletus inductus hbd 20/19. Patohistolološki nalaz ploda i posteljice izgleda ovako:
"Macerirani muški plod čije je lijevo stopalo dugo 2,1 cm,odgovara 17 tjednu trudnoće.Plod je izvana bez nepravilnosti građe, razmještaj unutarnjih organa je uredan, pluća su u pseudoglandularnoj fazi razvoja.
Posteljično tkivo je promjera 6 cm, u decidualnom dijelu plodovih ovoja nalazi se granulocitna infiltracija, korijalne resice su fibrozirane."
1.) Molim vas da mi odgovorite zašto je došlo do smrti bebe? Jeli moguće da je do toga došlo zbog gripe koju sam otprilike u to vrijeme imala?
2.) Sada bih htjela ponovo zatrudnjeti. Obzirom na loš ishod prethodne trudnoće, ovaj put bih htjela biti još opreznija.Zato vas također molim da mi savjetujete koje je preglede dobro učiniti (osim papa testa ), da bih bila sigurna da zdrava započimam sljedeću trudnoću?

prof. dr. Marina Ivanišević

Draga Tina,
Uzrok vašeg pobačaja je najvjerojatnije iz ovog što ste napisali UPALA.
Pretrage se obavljaju temeljem narudžbe u našoj trudničkoj ambulanti u Petrovoj 13 za dnevnu bolnicu i liječnik vam tada odredi sve neophodne pretrage kako bi slijedeća trudnoća bila uspješna.