Napuhan trbuh

Esencijalna

Postovani kako se moze utvrditi da li su misici rezani tokom carskog ili ne. Situacija je da cijeli zivot imam ravan trbuh a sad pola godine nakon carskog imam kao nrkakvu "ladicu" iznad carskog reza. Dovoljno veliku da me je neprijatno vidjeti u uskoj odjeci. Nema izbocina kao za kilu ni rupa kao za dijastazu. Da li je yo trenutno stanje i imali pomoci ako nije. Hvala lijepa

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mišići se nikada ne režu, nego samo razmaknu. Vjerojatno se radi o dijastazi mišića, Dijastaza se može riješiti ciljanim vježbanjem i pravilnim jačanjem trbušne muskulature. Cilj je ojačati poprečni trbušni mišić, m. transversus abdominis, poštediti ravne trbušne mišiće i pravilno aktivirati kose trbušne mišiće , mm. oblique externi et interni.