negativna krvna grupa

Ana

Štovana doktorice!
Imam 26 godina i imala sam abortus 1995g. tada nisam znala svoju krvnu grupu niti svog dečka. Ja imam negatvnu krvnu grupu, on pozitivnu sada bih htjeli imati dijete ali ja nisam dobila "nekakvo cjepivo" poslije abortusa, stoga Vas molim da mi odgovorite što bih trebali činiti prije nego ostanem trudna. Čula sam za nekakav test koji se treba napraviti prije slijedeće trudnoće.
Unaprijed zahvaljujem! Ana

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Bilo bi uputno učiniti test senzibilizacije kako bi se ocijenilo prisustvo Rh antitijela. Isti testovi preporučaju se učiniti tijekom trudnoće, kako bi se procijenio rizik Rh senzibilizacije i hemolitičke bolesti novorođenčeta.