Nepravilna krvarenja i rak dojke

Anna49

Poštovani, u 09 mj.2018. godine dijagnosticiran mi je rak dojke u dobi od 46 godine, biopsijom je utvrđeno je da se radi o DCIS : kribriformni pT1mi, proširenost 2,5 cm, mikroinvazija 0,25 mm,ER:0%, PR:2%, Ki67:25% ,koji mi je odstranjen kvadrantektomijom.
U 10.mj./2018.g. odstranjena su mi i dva limfna čvora čuvara kod kojih biopsijom nije utvrđeno tumorsko tkivo. Operacije su protekle uredno bez komplikacija kao i oporavak. Do kraja 01 /2019. god. odradila sam i radikalnu radioterapija nad područjem lijeve dojke TD 50Gy/25 fr. Nisu mi prepisani nikakvi dodatni lijekovi, s objašnjenjem da moj karcinom nije tumorski ovisan. Redovito sam (i još uvijek odlazim) odlazila na kontrole (utz,mamografija,tumorski nalazi) te u nalazima nije bilo znakova za povratak bolesti.
U 04.mj.2019. godine započela su neredovita i obilna menstrualna krvarenja zbog kojih mi je u 09 mj./2019 godine napravljena prva hysterocopia, patohistološki nalaz uredan -simplex sine atypia,nakon čega se 2020. godine nakon 6mj. opet ponavljaju nepravilna krvarenja te mi je u 8.mj.2020. opet učinjena hysteroscopia sa istim patohistološkim nalazom -simplex sine atypia. Papa test je uvijek uredan. U 7 mj.2021 poradi ponovnih nepravilnih krvarenja napravljena mi je ablacija endometrija, patohistološki nalaz je bio uredan.
Sada sam se opet našla u istoj situaciji te mi je nakon 15 dana krvarenja gin. ponudila da probam uzeti Duphstone 2x1 tabletu ( te je rekla da te tablete nisu štetne s obzirom na karcinom) pa da vidimo da li će se krvarenje zaustaviti, pa s obzirom da je krvarenje stalo da tablete uzimam još 10 dana i nakon toga da vidimo kakav će biti slijedeći ciklus. Sada imam 49. godina ,do sada ginekolog nije htio obaviti histerektomiju s obzirom na dob i uredan nalaz ,ali je rekao da ukoliko sa ablacijom endometrija ne uspijemo regulirati krvarenja preostaje histerektomija.
Mene zanima s obzirom da mi nitko od onkologa i ginekologa nije znao konkretno odgovoriti, (odnosno neki od njih nisu bili sigurni da li bi to dugoročno bilo štetno ) da li ja s obzirom na vrstu karcinoma smijem uzimati ikakve tablete za zaustavljanje krvarenja ( kao što je Duphastone) ili ugraditi spiralu, te da li bi sigurnija opcija bila histerektomija?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da imate 49 godina (i uskoro će nastupiti menopauza) mislim da histerektomija nema smisla. Svaka operacija nosi određeni rizik. Duphaston možete uzimati i na taj način regulirati krvarenje.

Anna49

Hvala na odgovoru,
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. LP