Neredovita menstruacija

Tiinaaa

Postovani,kao sto sam ranije pisala,koristila sam kontraceptivne pilule 2,5 god,05.05.2019 imala sam poslednji odnos,27.05.2019 dobila sam menstruaciju i tada prekinula sa tabletama.Zatim sam 25.06.2019 i 19.07.2019 dobila menst,i trebala je biti 16.08.2016 medjutim nije dosla,19.08.2016 bila sam dok ginekologa,uradjen mije ultrazvuk i dr je reko da vidi nesto u materici i da mu to nesto lici na trudnocu,uradjen mije test odmah tu,test negativan.Dobila sam terapiju Primolut nor 2×1,10 dana.3 dan nakon sto sam zavrsila terapiju dobila sam menstruaciju,ali mnogo oskudniju nego inace. Ponovo sam bila na kontrolni ultrazvuk,i sada dr kaze da vidi anehogenu senku 6×6 mm. Uradjena mi je b-hcg i krvna slika,nalazi sve uredni,b-hcg negativan.Prepopucuje mi histeroskopiju da vidimo sta je to,jer kaze da ne zna,cista nije,polip nije,miom ne verujem kaze. Mene brine to sto dr kaze da nije ni cista,ni polip ni miom,onda sta je,ne razumem termin anehogena senka,i da li je nesto opasno.Imam 32 god,nisam udata,i zelela bi u buducnosti da se ostvarim kao majka. Molim vas za savet i sta dalje ciniti. Plasim se da nije ono najgore. Hvala unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, anehogena sjenka u maternici je klinički simptom koji se otkriva ultrazvučnom dijagnozom i to nije klinička dijagnoza. Anehogeno znači da ne provodi ultrazvuk, pa na ekranu izgleda kao tamna tvorba. Budući da je trudnoća isključena, može se raditi o benignoj cisti (tanka pregrada ispunjena tekućinom). Histeroskopijom će se ustanoviti o čemu se točno radi. Sigurno se ne radi ni o čemu opasnom i nema razloga da jednoga dana ne ostvarite trudnoću. Što se toga tiče možete biti mirni.

Tiinaaa

Hvala vam puno na odgovoru.jos nesto, da li je neophodna histeroskopija odmah sad ili da sacekam sledecu menstruaciju,mislim da li moze ova anehogena tvorba da se povuce bez histeroskopije. Upotrebom nekih lekova ili je neophodno odstranjivanje histeroskopijom?

Ivo Balenović, dr. med.

Pričekajte menstruaciju. Ukoliko je tvorba smještena unutar endometrija (sluznice), ona će se menstruacijom odbaciti zajedno sa sluznicom maternice. Važno je napraviti kontrolni uzv pregled neposredno nakon menstruacija kada je sluznica tanka, jednolinijska. Rastom sluznice otežana je uzv dijagnostika.

Tiinaaa

Hvala vam puno na odgovorima.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.