Neredovita menstruacija

Leona

Poštovani,

Zanima me što smatrate to pod neredovite menstruacije. Da li se to odnosi na menstruacije ili na menstrualni ciklus? Molila bih pojašnjenje.

prof. dr. Marina Ivanišević

Draga Leona,
neredovite menstraucije su one koje ne poštuju nikakav ritam usvojempojavljivanju naprijemjer svakih 28 dana ili po prinicipu jednoim nakon 25 drugi put nakon 28 pa opet nakon 25 itd. Ako svaki put dođu menstruacije u različitim razmacima to se zove neredovito. Tada je ciklus nepravilan a menstruacije neredovite.

Leona

Hvala Vam na odgovoru. Zanima me još jedno, gospođi par dana prije ste napisali da ako ima neredovite menstruacije da nema ovulaciju. Moja menstruacija je neredovita, a ipak osjećam ovulaciju i imam normalnu pojavu sluzi kad su mi plodni dani. Jel je to pravilo da ako nemaš redovitu menstruaciju nemaš ovulaciju ili nije?

prof. dr. Marina Ivanišević

Neredovita menstruacija uz neke druge faktore može biti vezana uz izostanak ovulacije a to je najčešće kod policističnih jajnika. To kod vas nije slučaj već je vrijeme kada nastupa ovulacija različito tako da u 28 dnevnom ciklsuus nastupa 14 dana a u 33 dnevnom ciklusu oko 19 dana!