Neredovite menstruacije

stela

Oduvijek sam imala neredovite menstruacije. Pila sam logeste tablete dvije godine, a sada sam napravila pauzu.Prva menstracija je dosal nakon 40-ak dana, a druga mi nije došla preko 60 dana pa sam se obratila ginekologu koji mi je pripisao dabrostone, 3 tablete dnevno kroz 5 dana. Potoom sam dobila menstuaciju, ali iznimno slabu. Rakao mi je da ako mi i sljedeća menstruacija ne dođe tako dugo da opet uzmem dabrostone.Išla sam i na uzv pregled jajnika i sve je u redu.Je li Dabrosone najbolje riješenje za taj problem?Kada mogu opet početi sa logestom?
Hvala

dr. Miro Šimun Alebić, spec.gin.

Poštovana,
iako mi nedostaje nekoliko informacija rekao bih da s Logestom, ako nema kontraindikacija ili nuspojava možete krenuti već od prvog dana slijedećeg menstrualnog ciklusa.

pahulja1005

poštovanje, trebam pomoc...imam 22god i vec godinu i pol imam redovne odnose i planiramo bebu ali besupjesno...nisam dobila menzis vec 6 mjeseci, hormoni štitne su mi uredu, i zenski hormoni su mi ok.bila sam kod dr gin na ultrazvuku i kaze da je sve ok :/ pila sam dabroston prije mjesec dana ali jos nisam dobila.....da li se moze desiti ovulacija u ovakvoj situaciji?jer sam prosle sedmice osjetila simptome ovulacije (bol u dnu stomaka, i prozirna i rastezljiva cervikalna sluz)...molim pomoc,unaprijed VAm se zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ne vjerujem da su vam spolni hormoni uredni!
Zanimaju me vrijednosti istih i vrijednosti hormona štotnjače.
O ovulaciji mislim da nije moguća.

zpetrovi

Poštovani, imam 43g, do prije 2g redovite menstruacije i sve uredno, od tada neuredne. Sada nakon dva mjeseca menga koja traje 3 tjedna, ginek. mi dala Logest 2 tablete dnevno (prvi put uzimam neke tablete), nakon 2 dana prestaje krvarenje i da još pijem 5 dana po dvije a dalje po jednu do kraja. Nakon 5tog dana ponovno krvarenje. Željezo mi je 4 nakon vađenja krvi a bilo je normalno. Što predlažete? Danas pijem zadnji Logest a krvarim i dalje. Nalazi su u redu i papa i ultrazvuk, nije trudnoća, menopauza?. Da još čekam, koliko to može trajati? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, lijekove tj. pilule koje vam je dala doktorica daju se za zaustavljanje krvarenja kod disfunkcijskog krvarenja.
Mislim da je terapija dobra. Svakako treba ponovno evaluirati vaše stanje i tražiti za ostalim uzrocima metroragije; od polipa, mioma, endometrioze, upale.
Svakako ako krvarenje ne stane u obzir dolazi i frakcioniran kiretaža.

matea2

Postovani doktore,

javljam Vam se u vezi uranjene mjesecnice. Naime, uvijek sam imala redovne cikluse oko 28 dana. Godinu dana sam koristila kontracepcijske pilule iskljucivo radi kontracepcije. S pilulama sam prekinula u osmom mjesecu 2012. godine. Nakon njih sam normalno dobila mjesecnicu i krvni nalazi su bili u redu. U travnju ove godine mjesecnica je prvi put dosla nakon 26 dana, tako je bilo i u svibnju. No, sad u lipnju je stigla nakon 21 dan. Ne razumijem zasto tako rano i zaista sam se iznenadila? Buduci da imam problem s aknama na licu, radila sam i status hormona prije 2 mjeseca i glasi: Androstendion 3.1 ( ref. Vrijednost 0,3-3,3), TSH-S 2,46 ( REF. V. 0,27-4,20), Testosteron 0,47 ( ref. V. do 0,8). Dermatologica je na kraju zakljucila da akne nisu hormonske. Mozete vidjeti da je TSH malo povisen, prije 3 god. mi je dijagnosticirana hipotireoza, ali doktor je rekao da ovaj TSH je sada dobar i nisu potrebne tablete. Mozete mi odgovoriti sto biste Vi rekli za ovaj kratki ciklus i lipnju?

Hvala Vam unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

26 dana je normalno ali 21 dan je prekratko.
Vjerovatno se taj mjesec radilo o anovulacijskom ciklusu.
Savjetujem da napravite i ostale spolne hormone ako ciklus i dalje bude kraći od 22 dana.

MOKI

Poštovani
Zadnja menstruacija mi je bila 29.5.mj. i za razliku od drugih mi je bila u početku smeđa pa se tek nakon 3 dana pojavilo krvarenje.Jućer 17.6.mj pojavilo mi se vrlo malo krvi više kao sukrvica .Danas ujutro također vrlo oskudno skoro pa ništa.Da li je to možda znak da ću dobiti raniju menstruaciju.Menstruacijski ciklus mi je obično od 30-35 dana.Trudnoću isključujem.Papa test sam radila prije godinu dana i bio je uredan.
LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da se radi o sredini ciklusa i o iscjetku tijekom ovulacije.
Menstruaciju ćete dobiti kroz dva tjedna.

MOKI

Hvala vam na odgovoru.Zanima me nakon ta prva dva dana kad mi se pojavila sukrvica u srijedu sam malo prokrvarila, a jučer i danas opet mi se javila sukrvica i to dosta oskudno.Da li je to normalno za ovulacijsko krvarenje?
LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ja nisam rekao da te jo sigurno periovulacijsko krvarenje, nego vjerovatno.
Dakle mogući su i drugi uzroci: eritroplakija, polip, upala itd.
Vidjet ćete dalje ali mislim da se ne morate brinuti za sada.

zpetrovi

Dan,
imam pitanje, nakon što mi je prestala menga, trebala sam piti 3mjeseca Logest, pila 1mjesec pa sam imala prometnu, imala mučninu, pa sam prestala piti misleći početi opet kad dobijem. Kako nisam od 7mj. dal mogu početi piti Logest bilo kada ili da još čekam
hvala
lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, morate započeti s prvim danom kad dobijete menstruaciju. Da se ne radi o trudnoći?