Neredovna menstruacija

Anonimus012

Poštovani,
Imam 23 godine, a prvu menstruaciju sam dobila sa 11 godina i od tada nikada nisu redovne, otprilike svako 2 mjeseca se pojavi.
Međutim, u januaru sam imala spolnog kontakta s dečkom bez penetracije. Od tada su mi menstruacije i neredovne i oskudne (jako malo krvarenja par dana). Nalaz spolnih hormona i hormona štitne uredan, a i uzv pregledom doktorica nije utvrdila nikakav problem. Često mokrim, dešava se da imam dosta sluzi nekad prozirna a nekada kao da ima nesto bijelo u tome dok mokrim.
Naime, prije 3 mjeseca smo imali oralni odnos i mene je sutradan pocelo boljeti grlo i nakon par dana su se poceli pojavljivati krugovi po jeziku sa bijelim rubom koji su migrirali. Secijalista je posumnjao da imam benigni migrirajuci glossitis ali mi je rekao da se testiram na sifilis zbog sigurnosti (mada mi je to bilo suludo jer nije bezazlena bolest, partner bi vjerovatno imao simptome da je to u pitanju) zatim mi je ustanovljena Helico bakterija te mi je propisana trojna terapija ( Azitromicin 6 dana po 1 tabl. 500 mg, klaritromicin i pantoprazol), nakon cega se to po jeziku povuklo.
Mene zanima da li je moguce da je bila u pitanju neka spolno prenosiva infekcija i u ustima(obicni bris grla na bakterije je uredan) i u genitalnom predjelu tipa klamidije ili gonoreje pa da je azitromicin djelovao na to? Da li mogu uraditi vaginalne briseve na spolne bolesti iako imam himen?
Decko nema nikakvih simptoma bolesti, zadnji odnos je imao prije 2 godine.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da su brisevi grla negativni ne radi se o infekciji. Pošto niste imali odnos i imate himen, nema potrebe raditi briseve na spolno prenosive bolesti, jer se one prenose penetracijom.

gresan123

Poštovani, posljednja sva mjeseca mjesecnica mi kasni, u 6.mj kasnila je 12 dana, a u 8. 15. Radila sam testove na trudnocu i bili su negativni. Dakle posljednje dvije trajale su 18.-22.6. I 27.-31.7. , bile su normalnog trajanja i intenziteta. Ali zanima me moguci razlog tolikog kasnjenja. Bila sam pod prilicnim stresom, a i u 6.mj popila sam pilulu za dan poslije.
I kakva je mogućnost trudnoce? Jer na netu se moze procitati svasta.. pa tako i da je unatoc mjesecnici i negativnim testovima moguca trudnoca..
Hvala Vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trudnoću možete isključiti, a sami ste odgovorili na pitanje zbog čega je menstruacija kasnila - pilula za dan poslije i stres. Ukoliko bi se to ponavljalo uradite hormonsku obradu.

gresan123

Hvala Vam na ljubaznom odgovoru.
Imam jos općenito pitanje za pilulu; ona moze i na duze vrijeme poremetiti ciklus? Posto je proslo vec 2 mj od kad sam ju popila.

Ivo Balenović, dr. med.

Pilula je poremetila taj ciklus u kojem ste je uzeli. Stres dovodi do hormonske neravnoteže i to je najčešći razlog zbog čega dolazi do remećenja ciklusa.

gresan123

Hvala Vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.