niska posteljica

zabrinuta

Poštovana!

Ultrazvukom u 18 tjednu i 3 dana trudnoće, dijagnosticirana je
posteljica straga i nisko. Koliko je to uobičajena pojava i da li se još posteljica može pomaknuti prema vrhu maternice? Koje su posljedice ako ostane u trenutnom položaju? Da li je bolje u takvoj situaciji izbjegavati vježbe ili drugi oblik tjelesne aktivnosti?

Unaprijed hvala!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
S obzirom da se radi o početku drugog tromjesečja trudnoć ovakav položaj poseljice Vas ne treba ozbiljnije brinuti , već bi se redovitim ultrazvučnim pregledima trebao pratiti položaj i ev. pomicanje poseljice u narednom periodu. Važno je da posteljica ne prektiva ušće (tada bi se govorilo o placent previji) koja bi bila indikacijom za apsolutno mirovanje. U Vašem slučaju nema indikacije za provođenje posebnih mjera opreza što se tiče apsolutne poštede od tjelesnih aktivnosti ukoliko Vam je ostali nalaz u granicama normale.