Nizak hemoglobin u 2. tromjesječju

zina15

Poštovani, laboratorijski nalazi učinjeni u 22. tjednu trudnoće su pokazali snižene vrijednosti hemoglobina 107 (ref 119-157), eritrocita 3.55 ( ref 3.86-5.08) te hematokrita 0.318(ref 0.356-0.470).
Željezo je 15 (ref 8-30), feritin 37.6 (ref 4.63-204), TIBC 55 (ref 49-75) te UIBC 40 (12.5-55.5).
Napominjem da pijem Novalac prenatal svaki dan s tim da je ucinjena pauza od 7 dana prije vadenja krvi. Zanima me trebam li uzimati nadomjestak željeza te koju vrstu biste preporučili? Hvala i lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kada je količina hemoglobina manja od 110 g/L (u prvom tromjesečju hemoglobin manji od 120 g/L, u drugom manji od 115 g/L i u trećem manji od 105 g/L) postoji trudnička anemija. Uzrok anemije je nerazmjer između povećanih potreba trudnice i ploda, te smanjenog unosa ili apsorpcije željeza. U trudnoći se povećava volumen krvi što dovodi do "razrjeđenja" pa nastaje relativna ili fiziološka anemija. Savjetujem da uzimate neki od pripravaka željeza. Nema dokaza da je bilo koji preparat odnosno oblik željeza djelotvorniji, ukoliko se primjenjuje potrebna doza željeza. Željezo se bolje iskorištava ako se uzima natašte i u kombinaciji s vitaminom C.