Određivanje datuma zaceca

Pepeljuga92

Poštovani Lijepo vas molim da mi pomognete..naime zadnju M sam imala 30.listopada i ostala sam u drugom stanju..Neznam koliki su mi tocno ciklusi jer ih nisam pratila ali ciklus prije ove zadnje je bio 28 ili 29 dana..odnos sa prekinutim snosajem izvan sam imala desetog dana ciklusa..a 16,17 i 18 .11 sa ejakulacijom unutra..09.prosinca sam bacila betu koja je iznosila 2374 .11 prosinca sam bila na pregledu gdje je ustanovljena Ga od 5/6tj.vidjela se samo gestacijska vrecica od 6,3mm i zumanjcana bez odjeka ploda..23 prosinca opet idem na pregled gdje sam po z.m. 7+5 a po uzv 7+0..Crl je bio 8,8mm..Molim vas da mi kažete otprilike da li je došlo do začeća deseti dan ciklusa ili gdje su ovi dani sa ejakulacijom..otprilike kad je bio dan zaceca?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom do trudnoće je došlo u vrijeme odnosa od 16. do 18.11. Ne može se znati koji dan.

Pepeljuga92

Hvala Vam doktore na odgovoru..još mi molim Vas recite koliko je pouzdan ultrazvuk u određivanju gestacije u toj ranoj trudnoci?

Ivo Balenović, dr. med.

U ranoj fazi trudnoće, ultrazvuk je vrlo pouzdan. Moguća su odstupanja od nekoliko dana.

Pepeljuga92

Hvala Vam...to je odstupanje do dan dva ili? Pitam zbog toga da li je onda moglo doći do trudnoce tog desetog dana ciklusa
8.11 zbog tih odstupanja? Ili onako kako smo rekli? Negdje 16,17 I 18 11.? Hvala na odgovoru..

Ivo Balenović, dr. med.

Do trudnoće je došlo između 16. i 18.11.

Pepeljuga92

Hvala Vam dr.sto ste našli vremena za odgovoriti.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

sanjkica

Poštovani doktore,

imala sam nezaštićeni spolni odnos s ejakulacijom u rodnicu između 10. -15. dana ciklusa kada su u pravilu bili plodni dani. 2. spolni odnos se dogodio 24. dan ciklusa, nezaštićen ali s ejakulacijom vani jer su u pravilu bili neplodni dani (3 dana prije menstruacije). Menstruacija je izostala 27.-28. dan ciklusa i 5 dana nakon kašnjenja, Clearblue digital test je pokazao trudnoću 2-3 tjedna (8 dana nakon 2. odnosa???). 6. dan kašnjenja menstruacije, HCG hormon iz krvi je iznosio 1730 IU/L (9 dana nakon 2. odnosa a 20-ak dana nakon 1.).
2 dana nakon toga Clearblue test je pokazao trudnocu 3+ tjedana (11 dana nakon 2. odnosa???). Molim Vaše mišljenje, od kojeg odnosa se dogodila trudnoća? Sve upućuje da se trudnoća zaista dogodila od odnosa za vrijeme plodnih dana s ejakulacijom ali kako mogu biti sigurna? 11. dan nakon kašnjenja menstruacije, 1. uzv je pokazao trudnocu 5+ 6 tjedana (GV promjera 10X10mm, CRL 1.7mm). a to je opet 14 dana nakon 2. (spornog) odnosa sto ne odgovara. 2. uzv je napravljen 2 tjedna nakon 1. i nalaz glasi: CRL 13,4mm (7+5 tjedana). Opet se vraćam na to da je 2. odnos bio 24. dan ciklusa s ejakulacijom vani (jasno mi je nije garancija). Inače su ciklusi zaista uredni, najčešće na 27 dana, traju 5-6 dana, ovo je 2. trudnoća. Molim Vaše mišljenje koje će mi zaista značiti u cijeloj ovoj priči i nadam se smiriti me.
Zahvaljujem na razumijevanju!
Ukoliko je potrebno jos nesto, slobodno recite!

Hvala Vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, do trudnoće je došlo nakon 1. odnosa, što potvrđuju i uzv mjere.

sanjkica

Poštovani doktore,

hvala Vam na vremenu i odgovoru.
Nadam se da mogu biti sigurna u to.

Srdačan pozdrav,

Ivo Balenović, dr. med.

Možete biti sigurni.

Semy2106

O, DOKTORE!
ZDRAVSTVENI ADRESAR
BAZA BOLESTI
MOJA PITANJA
NAŠI LIJEČNICI

Pretraži pitanja i odgovore

Pitanje br. 40087
Objavljeno: 11.03.2020.
Postovani,zanima me datum zaceca zbog sumnjive menstruacije. Menstrualni ciklus otprilike 26-28 dana. predhodna normalna M je bila 5.7.2019. 5 dana. zadnja menstruacija je bila 1.8. ali samo 2 dana. odnos prije toga s prekinutim snosajem 21.7. koji dan poslje ovulacije. odnosi sa ejakulacijom u rodnicu 26. 7. pa od 3.8. nadalje svaki 2,3 dan. 3.9.jako smedje krvarenje od 13 dana. test pozitivan. beta 17.9. 21793 . pregled 18.9. po ZM 7+1tt,vidljiv plod crl 0.98,GV 2.16cm odg. 6+6tt. ispod navedenog ploda ostatni dio geminus papiraceusa 0.91 sa vidljivom ŽV,bez ostalih elemenata trudnoce. prisutne 2 ciste,hematom. 23.9. GV 2.27,CRL 1.30 odg. 7+4. 24.10. CRL 5.49 odg.12+2. Mene zanima da li je do trudnoce moglo doci i tog 21.7 i jel ono bila lazna mestruacija po ovim mjerama,a ako nije sto je moglo biti? pomaknut i termin poroda za 3 dana unazad. Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svim nalazima do trudnoće nije moglo doći 21.7. UZV mjerenja odgovaraju zadnjoj menstruaciji od 1.8. To što je termin poroda pomaknut za 3 dana ne znači ništa. Vrijeme od oplodnje do implantacije zametka može trajati između 5 i 8 dana.

Semy2106

Hvala Vam na odgovoru,znaci mogu bit sigurna da do zaceca nikako nije moglo doc poslje odnosa 21.7? Imam jos jedno pitanje za prijateljicu,vrlo slicna situacija ali je njoj receno nesto drugo. Naime ona je na prvi pregled otisla u 10 tt. Crl je pokazao 4cm velik plod. Zadnja menstruacija joj je bila 7.5. U vrijeme pregleda 20.7. je bila 10+4. Na upit doktora kad je zacela receno joj je 3.5. Ona je imala odnose 1.5. pa onda tek 20.5...Iako mu je rekla da je menstruacija bila normalna u realnom trajanju on je rekao da je zacece sigurno 3.5 . i da moze roditi ili 3.2 ili na termin 14.2. ona je rodila 18.2. citali smo da je to velicina za 11 tt ali ako i uzv pokazuje zacece otprilike 2 tjedna manje znaci da je ona stvarno zacela poslje tog odnosa 20.5 i da je doktor pogrijesio? svaki pregled kasnije a i sam porod pise da odgovara trajanju amenoreje! i jel moguce da oba roditelja sa rh faktorom + dobiju dijete sa rh - ? Hvala jos jednom

Semy2106

ako moze jos da mi odgovorite,u kojim danima je otprilike onda doslo do zaceca kod mene poslje te menstruacije 1.8. po vasem misljenju na temelju mojih prvih uzv pregleda? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Rh pozitivni roditelji mogu imati Rh negativno dijete. Prema navedenom začeće je bilo početkom 5. mjeseca. Ne može se znati točno u dan. Termin poroda je točno 40 tjedana računajući od zadnje menstruacije, no terminsko dijete se računa od navršenog 37. tjedna. Isto tako postoji mogućnost prenošenja, tj. poroda kasnije od predviđenog. To ne znači da je dijete kasnije začeto, nego je u pitanju prenešena trudnoća.

Semy2106

shvacam,stvar je u tome sto svi navode da ako je po uzv npr.11 tt da je to zapravo 9tt jer i sam uzv mjeri trudnocu 2 tj vise jer se ne zna tocan datum zaceca,pa zato dilema. to bi znacilo u mom slucaju da je do oplodnje i samog zaceca doslo oko 14.8 koji dan manje vise posto se uzv i datum menstruacije slazu? jel to tocno? jel moguce da su spermiji od 21.7 izdrzali koji dan duze (sto je moguce) pa da je kasnije doslo do zaceca i time da je ona menstruacija 1.8. zapravo bila.implatacijsko krvarenje po Vasem misljenju? ne zelim biti naporna al moja doktorica nije bas razgovorljiva po tom pitanju pa eto pitam Vas jer zelim biti sigurna u kojem periodu sam stvarno ostala trudna. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Trudnoća se računa po zadnjoj menstruaciji, što je ultrazvučno (stvarna trudnoća) uvijek manje dva tjedna. ali se bilježi prema zadnjoj menstruaciji (trajanje amenoreje). Ako je od zadnje menstruacije prošlo 11 tjedana, uzv aparat će trudnoću izmjeriti za 11 tjedana (tako je baždaren) iako je stvarna trudnoća (od ovulacije i oplodnje) 9 tjedana.

Semy2106

to vec ima smisla onda,hvala Vam na odgovoru happy