OGTT

ila

Poštovana,molim Vas da mi odgovorite na moje pitanje.Sada sam u 36.tjednu trudnoće, imam 33 godine i ovo mi je druga trudnoća. U prvoj sam dobila 17kg i beba je bila 4000/52. Do sada sam već dobila 16 kg i UZV pokazuje da će beba ako se rodi u terminu biti također velika. Moja doktorica sumnja na šećer, pa sam u 30.tjednu radila OGTT.Prvi jutarnji nalaz pokazuje vrijednost 5,1 a nakon opterećenja 7,2. Zbog te druge vrijednosti doktorica mi preporučuje ponovno opterećenje u ovom tjednu.Međutim, u laboratoriju kažu da to nije dobro raditi sada pod kraj trudnoće te da ja sama odlučim želim li to jer ću "ja snositi posljedice" ako napravim test (nisu rekli koje). Ja radije ne bih ponovno pila glukozu jer mislim da nemam šećer (nitko ga nema u obitelji), ali želim čuti Vaše mišljenje jer mislim da će moj ginekolog (doktorica me nije kontrolirala u prvoj trudnoći) inzistirati na ponovnom testu usprkos mišljenju laboratorija.Zahvaljujem Vam i čekam odgovor.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Na temelju predočenog nalaza nemate razloga za bojazan, već samo pojačani oprez, jer Vaš nalaz govori u prilog granične vrijednosti glukoze u krvi. Naime, stanje tzv intolerancije glukoze jest stanje kada pacijentica nema jutarnje hiperglikemije (odn GUK iznosi manje od 7.9 mmol/l), dok je dvosatna vrijednost između 8 i 11. Prema tome u Vas nije zabilježen niti takav stupanj intolerancije glukoze. S obzirom da ste sada u30. tjednu trudnoće, te da je zabilježen granični nalaz GUKA i OGTTa, a registriran je povećani fetalni prirast na težini, mislim da Vaša liječnica ima pravo ponoviti nalaz jer OGTT u ovoj gestacijskoj dobi, jer ovakva pretraga nije povezana ni sa kakvim štetnim posljedicama, tim više što u Vas nisu dijagnosticirane patološke vrijednosti. Mislim da je potrebno provoditi dijetetske mjere i provoditi prenatalnu dijagnostiku po savjetu liječnika (ultrazvuk, dopler, ginekološke preglede, CTG, urinokulturu i sl), te precizno odrediti tjelesnu težinu fetusa kako bi se mogao planirati optimalni način dovršenja porođaja.

Amy57

Poštovani, pijem beta glucan, a zelim raditi OGTT test sa inzulinemijama, kolko dana prije testa trebam prestati piti beta glucan, i na koliko minuta mi preporučujete da ga radim? Posto vidim ima vise vadjenja krvi.. Imam povišeni spolni hormon testosteron, i mikrocisticne jajnika. Zelim vidjeti imam li IR. ginekolog mi je bez nalaza propisao siofor, zbog povisenog testosterona. Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
dan prije testa, od 23 sata nadalje ne smijete uzimati ništa osim obične vode. Krv ćete dati natašte, a zatim 60 i 120 minuta nakon što popijete glukozu.

Amy57

Hvala Vam puno doktore, imam samo jos ovo pitanje i necu vise biti dosadna happy danas sam dobila nalaz mog AMH hormona, 3.86 ng/mL a ref vrijednosti za zene od 20-24 godine su 1.66 - 9.40 ng/ mL .. ja imam 24 godine.. Jel nizak, mogu li prirodno ostati trudna? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Nalaz je dobar, nema razloga za brigu.

starchild1819

Poštovani, upućena sam da sljedeći tjedan obavim OGTT radi PCOS-a. No trenutno koristim Polygynax vaginalete, a s obzirom da mi je rečeno da se na testu uzima i mokraća, zanima me utječu li one na rezultate u mokraći? Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vaginalete ne utječu na rezultate pretraga mokraće. OGTT se određuje isključivo iz krvi.

starchild1819

Puno hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.