otvaranje u trudnoći

Kurdt

Poštovani,
molim Vas za savijet. Trenutno sam u 27 tjednu trudnoće(druga trudnoća). Bila sam u bolnici zbog bolova u donjem djelu trbuga i križima. Nakon pregleda ustanovljeno je da je cerviks 1 članak, tvrd, tijesno za prst prohodan do unutarnjeg ušćakoje bi se dalo proći. Cervikometrija T, 54 mm. Primala sam treapiju Nifedipin retard 2 x20 mg. Nakon 1,5 tjedana pustili su me doma na strogo mirovanje uz terapiju Nifedipina 2 x 20 mg.
Molim Vas da mi odgovorite da li je ovaj lijek štetan za bebu, pošto sam na uputstvima lijeka pročitala da se nikako ne preporuča ženama koje planiraju biti trudne, trudnicama ili dojiljama? Ako je štetan, da li bi bilo pametno prestati ga uzimati?
Unaprijed Vam zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, taj lijek daje se u svrhu tokolize. Nije štetan za dijete. Važno je da se isključila infekcija kao mogući uzrok otvaranja u trudnoći.
Nastavite uzimati nifedipin dalje prema propisanoj shemi.

iimaric

Poštovani,
Molila bi Vaše mišljenje. U 33. sam tjednu blizanacke trudnoće. Jučer sam bila na pregledte nalaz kaže- cerviks skraćen, smeksan, za prst prohodan do unutarnjeg ušća. Do sad je sve bilo u redu. Da li je po vama stanje alarmantno? I što biste vi preporučili u ovakvom slučaju?
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalan opstetrički nalaz s obzirom na blizanačku trudnoću.

iimaric

A da li ovakvo stanje upućuje da ću uskoro roditi ili postoji šansa da izdržim bar do 36, 37 tt?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne upućuje. Izdržat ćete do 36. Tjedna svakako.
Kod blizanačke trudnoće termin je puno prije. Dakle već sa 36. tjedana su plodovi zreli.

maja2

Postovani,molim vas savjet. Sada sam u 26 tj trudnoce.prije tjedan dana bila sam na kontroli i doktor mi je rekao da sam se pocela otvarati. Nalaz mi glasi,cerviks 1cl,prohodan za prst do cavuma ,uterus blago toniziran,kfs i fd poz,pl.vode norm.,CK oblika Y,zatvoreni dio 2,7. Od terapije mi je rekao strogo mirovanje ,cordipin r 2×1 tbl,spazmex 2×1 tbl ,na sljedecoj kontroli ce mi raditi briseve jer sam prije tjedan uzimala vaginalete.uglavnom,strah me,jel mogu izdrzat do zadnjih tjedana trudnoce?strogo mirujem :/ ,spazmex pijem po potrebi,mg sumece tbl, a cordipin pijem kako je propisano. Prva mi je trudnoca pa sam uplasena. Sta vi savjetujete?beba je nisko jer osjecam ponekad me bas udara nisko pa me strah da se jos vise ne otvorim.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
prema nalazu počeli ste se prerano otvarati. Uz propisanu terapiju, mirovanje i redovne kontrole naravno da možete izdržati do termina. Ukoliko se jave simptomi kao što su bolovi ili krvarenje, što prije se javite u bolnicu.

maja2

Je li jako zabrinjavajuci nalaz? Koliko je moguce da dode do bolova i krvarenja? Bas sam zabrinuta.. mirujem strogo.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nalaz nije zabrinjavajući, ali svakako zahtjeva mirovanje i terapiju. Nemoguće je reći da li će doći do daljnjeg otvaranja i krvarenja, ali iz iskustva znam da su mnoge trudnice s takvim, pa i lošijim nalazima uspješno iznijele trudnoću.

maja2

Jucer su me ostavili u bolnici jer sam se jos za prst otvorila,2cm da sam
Otvorena, radio mi je briseve i na oko vidio da je upala a i leukociti su poviseni u krvi.nalaz urinokulture se ceka kao i nalaz briseva.na infuzijama sam i vaginaletama i hvala bogu ne osjecam trudove i ctg ih ujutro nije pokazao. Imala sam i laganu temperaturu navecer kao i jucer a unutro nisam. Recite mi ako je upala razlog moze se zaustavit otvaranje? Da li da budem jako zabrinuta, muci me jako sve :/

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
upala može biti razlog prijevremenom otvaranju. Treba provesti terapiju i kada se izliječi stanje bi se trebalo smiriti. Važno je da nemate trudove.

maja2

Postovani, nalaz je ureplasma i ljecenje sumamedom 3 dana. A u urinu eserihija c. koju mi nece ljeciti zbog mali broj bakt. i nije potreban antibiotik.Mislite da bude tako proslo i prestalo daljne otvaranje?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
važno je da nema prijevremenih trudova koji uzrokuju otvaranje. Trebate biti pod nadzorom i mislim da uz ovakav nalaz možete izdržati do termina.

maja2

Postovani, jucer sam pustena iz bolnice. Nalaz mi nakon tjedan dana glasi cerviks 38mm, uu oblika slova V, cerviks 2/3 cl, ck prohodan za 2cm do ovoja i gl koja je -3,uterus mekan sekrecija bijela. Sad sam 27+ 5, uglavnom dalje strogo mirovanje , cordipin i spaZmex moram uzimat, urinokulturu za tjedan dana ponoviti i kontrola za 2tj. Jel
Mogu uz to uzimat mg 300? Uzimam i brusnicu za eserihiju koju mi nisu ljecili. Uglavnom jel moze biti da budem izgurala tako do sigurnih tjedni? I mozete mi reci sto znaci ovo prohodan za 2cm do ovoja i gl koja je -3? Hvalaa

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
prema nalazima Vi ste se počeli prijevremeno otvarati. Cervikalni kanal koji bi u ovoj fazi trudnoće trebao biti zatvoren kod vas je prohodan za 2 cm, a glavica ploda je ušla u zdjelicu. Mirovanjem i uzimanjem propisane terapije svakako možete trudnoću održati do termina. Mg 300 i brusnicu možete uzimati.

maja2

Postovani, nakon urinokulture koja je pokazala eserihiju 10 na 3, sad nalaz urinokulture nakon dva tjedna pokazuje leukociti +(6-10) i da je izolirana normalna urogenitalna mikrobiota. Jel to znaci da vise nema bakterije? Jel ok nalaz? S obzirom na otvorenost :/, na kontroli jos nisam bila.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nalaz pokazuje da više nema bakterija u mokraći.

Bebabroj3

Pozdrav rijec je o 3 trudnoći.

Na pregledu 38tj pise usce 1.5cm. Da li je tu rijec o otvorenosti odnosno da li je to jednako kao 1pp ili je riječ o ne em drugom.

Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ušće maternice je otvoreno 1,5 cm (otprilike za jedan prst). Kod trećerotke u terminu (38. tj.) to je normalan nalaz.