otvaranje u trudnoći

Bebabroj3

Da nadodam na pregledu prije tjedan dana pisalo samo usce zatvoreno

Ivo Balenović, dr. med.

To znači da je otvaranje cerviksa polagano počelo, što je i normalno za 38 tjedana trudnoće. Pitanje dana je kada će krenuti trudovi i započeti porod.

boo0605

Postovanje !
Druga trudnoca u pitanju ( prva zavrsila s prirodnim porodom 41+2, visoko puknuce vodenjaka, 12h kontrakcija uz sporo otvaranje, zavrseno uz drip )

Nalaz prije 15 dana, 23.10.:
37+3, cerviks odrzan 20%, tijesan prst do glavice koja je priljubljena

Nalaz prije 7 dana, 30.10.:
38+3, cerviks ocuvan 10%, tjesan prst do glavice koja je priljubljena, vodenjak odrzan

Nalaz sa danasnje kontrole, 06.11.:
39+3, cerviks odrzan 10%, tijesan prst do glavice koja je nad ulazom zdjelice. ( ovo "nad zdjelicom" je podvuceno )

Mozete li mi laicki pojasniti sta se desava ? Vidim da se u 15 dana drzi ovo "tijesan prst". Strah me da cu opet zavrsiti sa sporim otvaranjem i indukcijom. Sta se desava sa cerviksom? Da li se beba spustila ?
Doktor mi je rekao da dodjem ponovo za dva dana na kontrolu. S obzirom da u nasem gradu nema porodiliste, a termin mi za 3 dana, da li zasad sve ide svojim tokom ili je bolje da se na termin javim u kantonalnu bolnicu ? Udaljeni smo nekih sat i po voznje, razmisljala sam da kuci cekam kontakcije pa da idem kad vec sve krene. Nas ljecnik kod kojeg vodim trudnocu najcesce uputi pacijenticu nakon termina gore, eto da "bude na mjestu". Da li se priprema beba za spustanje ,da li se spustila, kakvo je stanje po ovim gore navedenim nalazima ?
Povremeno imam jake menstrualne grceve, ali u nepravilnim razmacima te se na kraju smire.
Izvinjavam se na dugom postu i unparijed se zahvaljujem !

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Nalazi odgovaraju trajanju trudnoće (oko termina). Sada samo treba pričekati trudove koji će početi spuštati glavicu djeteta u zdjelicu i otvarati ušće maternice. Dok nema trudova nema niti otvaranja cerviksa, a glavica se nalazi nad ulazom u zdjelicu. To je najnormalniji nalaz. Kada osjetite trudove (na otprilike svakih 10 minuta) ili ako počne curiti plodova voda, javite se u bolnicu.

boo0605

Hvala vam na odgovoru ! Znaci iako predjem termin, nema potrebe da idem u bolnicu prije pocetka trudova ili puknuca vodenjaka ?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe za hospitalizacijom prije termina. Tolerira se prenošenje od 10 dana uz redovite kontrole (svaka dva dana). Ukoliko ni tada ne počnu trudovi, porod se inducira.