Ovulacija

mirea

Poštovani,
Zanima me da li se može imati i više ovulacija u jednom mjesecu? Koliko znam-ne može,ali na dosta stranica sam pročitala da može,pa me sad to zanima?
I još me zanima,pratim si ciklus već duže od godine dana i do sad su mi ciklusi bilo od 25-30 dana,najčešće 26-da li je moguće da imam ovulaciju u toku mjesečnice?
Još samo jedno pitanje,koliko je dugo sperma aktivna u vodi tj u jacuzziju,da li se može dogodit trudnoća,nije bilo ejakulacije u rodnicu ?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, praćenje ovulacije zove se UZV folikulometrija.
Radi se uz pomoć UZV-a serijski praćenjem u pojedinim dijelovima ciklusa. Ako je ciklus pravilan počinje se od 8. dana ciklusa, pa svaki drugi dan.
Ovulacijski folikul obično je veličine od 18-22 mm neposredno pred ovulaciju. Jajna stanica nakon ovulacije može živjeti do 24 sata.
Speremiji mogu živjeti do 72 sata.
U jacuzziju u vodi brzo propadaju i budu inaqktivni, dakle male su šanse za trudnoću.

ciki11

Postovani,

Danas sam bila na folikulometriji, 11dc. Na desnom ovarijumu postoji folikul 15mm, na lijevom 11mm. Uterus uredan.
Zakazano mi je da dodjem opet za 3 dana, i naglaseno mi je da ne treba da imamo odnose do tad.
S obzirom na biohemijsku trudnocu u oktobru i nizak progesteron, poslusacu Vas savjet da nakon ovulacije uzmem duphaston (kod nas u Crnoj Gori to je utrogestan).
Da li je u redu velicina folikula za 11dc? Inace mi setaju ciklusi poslednjih par mjeseci. Bili su redovni na 28 dana, pa onda na 24-25.. proslog mjeseca 29 dana.

Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, folikulometrija se izvodi 9. ili 10. dana ciklusa, zatim se ponavlja 11., 13. i 16. dana. Promjer folikula pred ovulaciju iznosi 17 do 27 mm. 15 mm je uredna veličina folikula za 11. dan ciklusa. Nakon ovulacije možete koristiti utrogestan.

ciki11

I takodje me zanima da li duphaston vaginalno moze imati neki los uticaj na ranicu (aw epitel mi je utvrdjen)? I da li moze poremetiti floru? Imala sam malo kandide u brisu, ali nemam smetnje nikakve, s toga mi nisu dali terapiju. I sad me zanima da li progesteron moze napraviti neki problem pogotovo sto se tice ranice.

Hvala jos jednom.

Ivo Balenović, dr. med.

Gestageni (progesteron) ne mogu imati nikakav utjecaj na 'ranicu', niti mogu poremetiti vaginalnu floru.

ciki11

Doktore, hvala na odgovoru.
Danas je trakica za ovulaciju (LH trakica) pozitivna, test linija je tamnija od kontrolne. A juce sam imala bjelance/ovulacijski sekret.
Da li to znaci da je ovulacija danas (s obzirom na sekret i trakicu) ili ce biti sjutra 14dc?
Hvala na izdvojenim vremenu.

Ivo Balenović, dr. med.

Koncentracija LH hormona (koji se određuje trakicom) dosiže maksimum 24 do 48 sati prije ovulacije, tako da će ovulacija nastupiti sutra ili najkasnije prekosutra. Točno u sat se ne može znati..

ciki11

Takodje imam jos jednu nedoumicu. Temperatura je juce pala na 36.1 , oko 18h je LH trakica za ovulaciju bila pozitivna, ovulacijski sekret sam imala dan prije pozitivne trakice i pada temperature.
Da li je onda ovulacija bila juce s obzirom na pad temperature?
Ukoliko jeste, da li smo zakasnili s odnosom koji je bio tek sinoc oko ponoci?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne može se prema temperaturi, niti prema trakicama znati kada je točno nastupila ovulacija. Životni vijek jajne stanice je oko 24 sata, a spermatozoida do 72 sata, tako da odnos treba biti tempiran u tom periodu oko ovulacije.