Pretrage

Ivana

Poštovana doktorice Kupešić,molim Vas da mi odgovorite s kojim pretragama se može ustanoviti ako je jedan od mogućih uzroka uzastopnih pobačaja imunološki uzrok.Koje su to pretrage?Puno Vam hvala.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Imunološki uzrok neplodnosti veoma je složeni problem i rješava ga reprodukcijski imunolog. Veoma ugled odjel reprodukcijske imunologije nalazi se u KBCu Rijeka (predstojnik Prof. D. Rukavina). U Zagrebu se ovom problematikom bavi dr. sc. S. Vujisić-Živković u bolnici Sveti Duh koju možete kontaktirati na tel 01 37 12 109 ili 37 12 274. Nakon uvida u Vašu dokumentaciju specijalista za ovaj tip poremećaja će odrediti paletu pretraga koje su preporučljive u Vašem specifičnom slučaju (najčešće se rade ispitivanja razine imunoglobulina, NK, LAC i sl) i dati Vam objašnjenja Vaših nalaza i izglede za terapiju. Ipak, treba napomenuti da paraleleno s ispitivanjem imunološkog uzroka neplodnosti treba isključiti druge češće uzroke infertiliteta, o čemu ćete također biti obavješteni u kompetetnoj ustanovi.

Slavujica

Pozdrav, vec 4 godine sam na pretragama zbog subfebriliteta i od nedavno zbog sekundarnog steriliteta. Naime prije 3 godine sam rodila mrtvu bebu zbog fibrozije horionskih resica na posteljici. Od tada ne mogu zanijeti a temperaturu jos uvijek imam, osobito u zimskom periodu. Sad moram napraviti par pretraga zbog sumnje na sy Raynaud i zbog Cartagener sindroma.
Zanima me da li je uopce moguce zacece ako imam Cartagener sindrom?
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena s Kartagenerovim sindromom zbog slabije motiliteta cilja u jajovodima može biti poteškoća pri oplodnji i transportu oplođene jajne stanice, ali trudnoću je moguće ostvariti.