OVULACIJA

sluzbeno

Poštovani,
Da li je normalno da za vreme plodnih dana i ovulacije nema sekreta tj. sluzi koja je karakteristična za taj period?
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u vrijeme ovulacije je uobičajena pojačana sekrecija, a cervikalna sluz je obilna, vodenasta i rastezljiva. No, na taj način ne možemo sa sigurnošću ustanoviti da li je došlo do ovulacije. Jedini sigurni dokaz ovulacije je određivanje hormona progesterona u drugoj fazi ciklusa (21. dan)

ciki11

Poštovani, zamolila bih Vas za mišljenje kog dana je bila ovulacija.
Naime, godinama su ciklusi bili uredni, na 27-28 dana. U julu ciklus poranio 3 dana (25 dana ciklus) u avgustu zakasnio pa sam dobila 31. dan, u prvog septembra dobila na 24 dana, pa krajem septembra jos jedan ciklus (26 dana).
Nakon toga sam vec 10dc i 11dc primijetila sluzav sekret, klasicni ovulacijski. 19dc (juce) sam vadila krv za progesteron i rezultat je 38.7 nmol/L (12.17 ng/ml) ..
Moram napomenuti da me vec nekoliko dana boli u predjelu jajnika i materice, a prije dva dana su me 5 minuta boljela ledja nisko, jedva sam hodala.. i nakon tih 5 minuta sam bila super, nikakve bolove nisam imala osim blagog pritiska u jajnicima i natecenosti u grudima..
Sta mislite kog dana ciklusa je bila ovulacija?

Oprostite na opsirnosti, hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti progesterona pokazuju da je došlo do ovulacije. Koji je točno dan bila, nemoguće je reći. Vjerojatno su bolovi koje ste osjetili bili ovulacijski. Dan ovulacije može se odrediti folikulometrijom (ultrazvučnim praćenjem rasta folikula)

smellycat

Poštovani,
Ovaj mjesec sam počela koristiti lh trakice. Imam neredovite menstruacije. Oko 12. dc se testna linija počela pokazivati a najizraženija je bila 18. dc (svjetlije boje nego kontrolna) i taj dan navecer sam osjetila bol u desnom jajniku. 19. i 20. dc testna linija je jedva vidljiva, i grudi su me pocele boliti. Je li moguce da je ovulacija bila 18. dc iako testna linija nije bila iste ili jače boje od kontrolne? Imam nezaštićene seksualne odnose. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom ovulacija je bila 18. dana ciklusa.