ovulacija

Vesna

Postovana dr. Kupesic!
Imam dva jednostavna pitanja:
- Dali ovulacija i menstruacija mogu se poklopiti , t.j. dogoditi istovremeno.
- Dali se ovulacija obavjezno javlja jedanput mjesecno , a ako ne , koliko puta godisnje moze da izostane?
Unaprijed hvala!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ovulacija i menstruacija se ne mogu poklopiti. Što se tiče broja ovulacijskih ciklusa tijekom godine, oni variraju od pacijentice do pacijentice, te tako brojne žene u reproduktivnoj dobi imaju redovite i svakomjesečne ovulacije, dok druge imaju tvrdokorne anovulacijske cikluse. Međutim, i u mlade,zdrave žene u nekim stresnim situacijama nerijetko se desi izostanak ovulacije, pokoji puta i nekoliko puta godišnje.

mirtica

Poštovani,

ako je sredinom 28-dnevnog ciklusa (dakle 14. dan poslije prvog dana menstruacije) prilikom ultrazvučnog pregleda ustanovljeno da je endometrij 4mm, koja je vjerojatnost da je na taj dan došlo do začeća?
Koja je optimalna debljina endometrija da bi došlo do začeća?

Zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, sredinom ciklusa u doba ovulacije endometrij mora biti trolinijski( UZV parametar).
Što se tiće debljine istog minimalno bi trebao biti 6 do 7mm. Tanji endometrij znak je da je razina estrogena u prvoj fazi ciklusa niska.
Dakle male su šanse za nidaciju( ugnježđenje oplođene jajne stanice).

Lisa1

Postovani,
da li dolazi do ovulacije i ako je zena u drugom stanju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako je žena trudna, ne dolazi više do ovulacije.

Nina505

Poštovani,

ciklusi su mi pravilni i redoviti, 26 dana. Na UZV (12. dan ciklusa) utvrđeno da je endometrij trolinijski, 11 mm, vodeći folikul 16 mm. Rečeno mi je da endometrij od 11 mm u toj fazi ciklusa 100% dokazuje ovulaciju. Je li to točno, a ako ne, koji dan ciklusa bi bilo najbolje otići na UZV?
Htjela sam između ostalog utvrditi ovulaciju jer vjerojatno imam nizak progesteron (smeđi iscjedak dan prije menstruacije) i kraću drugu fazu ciklusa pa da dovedem ciklus u normalu ), dobila sam Duphaston (kroz 3 mjeseca).

Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije istina. Najidealnije je napraviti UZV 9. dan ciklusa pa 13. dan.

ciki11

Postovani,

Mene zanima sta je uzrok tackastog krvarenja (svijetlo braon) u periodu ovulacije? Tj da li je to normalno ili je neophodna terapija zbog nivoa hormona jer sam na forumu citala da je u pitanju pad nivoa estrogena?

Takodje me zanima da li moze doci do oplodnje ako je doslo do tog krvarenja? Kao i da li moze 3-4 dana nakon tog krvarenja da bude (jos jedna) ovulacija? Ovog mjeseca skoro 10 dana sam imala sluzav sekret koji inace imam samo u jednom danu na sredini ciklusa. Ne znam o cemu se radi.
Nalazi su mi inace svi uredni osim ranice na grlicu..
Proslog mjeseca smo poceli raditi na tome da ostanem trudna, ali sam poprilicno pod stresom i brinem da li je sa mnom sve u redu. Imam 24 godine i zeljela bih da to bude uskoro.

Hvala.

ciki11

Nisam naglasila da tek poslednja 2 dana osjecam bol u jajnicima i ledjima.. i malo natecene grudi.. kao da je tek ovih dana ovulacija, a krvarenje se javilo na sredini ciklusa tj proslog vikenda.
Za svaki slucaj smo i sinoc imali odnos (18. dan ciklusa) ali ne vjerujem da moze ovulacija biti tek sad s obzirom da obicno dobijam ciklus na 29 dana.
Prije par godina mi je receno da vjerovatno imam ovulacije koje setaju, bez obzira na tacnost ciklusa. Pa sad vise ne znam sto da mislim.

Hvala jos jednom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ovulacija se događa samo jednom u ciklusu. (Rijetko se mogu desiti dvije: dvojajčani blizanci). Uslijed pada estrogena dolazi do oskudnog krvarenja i to se zove ovulacijsko krvarenje. Oplodnja je moguća i ako se pojavi ovulacijsko krvarenje. Ovulacija ne mora biti uvijek isti dan ciklusa, ali kod urednog 28-dnevnog ciklusa do nje dolazi 14. dana. Menstruacija nakon ovulacije nastupa 12 do 14 dana i tu nema odstupanja. Jajna stanica je sposobna za oplodnju do 24 sata nakon ovulacije, a životni vijek spermija je do 72 sata. Plodni dani se računaju (okvirno) od 3 dana prije do tri dana nakon ovulacije.

ciki11

Postovani, hvala puno na detaljnom odgovoru. Sada je mnogo toga jasnije. happy

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Sur123

Postovani,
Prosli mi je mjesec menstruacija dosla nakom 40 dana. Ginekolog mi je rekao kako je to bio ciklus bez ovulacije i kako se to mose dogodoiti svakome. Nemam policisticne jajnike niti slicno. Nalaz je savrsen sto je on i potvrdio i nemam inace niakkavih problema.
Ovaj mjesec mi ponovno kasni za sada 4 dana. Uskoro bismo htjeli partner i ja poceti raditi na bebi. Zanima me da li izostanak ovulacije snaci da nisam plodna i da necu moc zatrudniti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ovulacija može izostati zbog hormonske neravnoteže (npr. zbog stresa). To se može dogoditi i ne znači da nećete moći ostvariti trudnoću. Ovulaciju možete pratiti Lh trakicama i tako tempirati odnose.

gresan123

Poštovani,
moje su menstruacije u posljednja 3 mjeseca išle ovako: 20.-24.3., 11.-15.4., 12.-18.5.
po mojim izračunima ovulacija se u 5.mj dogodila oko 31.5., je li to dobar izračun ili je bila prije?
te kako se plodni dani točno računaju (svi članci na internetu su mi nepouzdani jer puno njih drugačije kaže)
hvala Vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod neredovitih ciklusa ne može se točno znati kada će nastupiti ovulacija. Kod redovnih 28- dnevnih ovulacija nastupa 14. dana. Menstruacija uvijek nastupa 12 do 14 dana nakon ovulacije. Plodni dani se računaju od tri dana prije do tri dana nakon ovulacije.

Ivancica000

Postovani,imam 32 godine. Redovitu menstruaciju. Ovaj mjesec sam 2 puta dobila, prvi puta 5 dana prije ocekivane menstruacije pa opet nakon 12 dana. Sada je krv tamnija i slabija nego inace. Inace imam redovite odnose sa suprugom ali trenutno pazimo . Dali je moguce da sam trudna ili ke u potamju mesto drugo ? Citala sam da je ovako nesto normalno ako se dogodi jednom. Meni se zaista prvi puta dogodilo. Termin kod ginekologa imam tek za 15 dana.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uradite test na trudnoću. Ukoliko je trudnoća isključena u pitanju je hormonska neravnoteža.

Misic12345

Poštovani,

Zanima me ako je ovulacija bila 16.dan ciklusa i poklopilo se tako da nakon ovulacije počnem intenzivno s treninzima je li moguće da se zbog toga produži druga
faza ciklusa tj ciklus koji je inače 30ak dana i sad mi je već 30.dan ciklusa a nemam nikakve znakove da bi menstruacija trebala doći niti znakove pms-a. Unaprijed hvala