Papa test

Sandra

Postovana doktorice ...

Prvi papa test je imao rezultat CIN 1. Ponovlljeni papa test za 4 mjeseca je SIL sa malobrojnim diskonisticnim stanicama i treba da opet bude ponovljen za 4 mjeseca.

Molim Vas da mi pojasnite gore navedeno posto moj ginekolog kaze da nije nista. A ako nije nista zasto moram konstatno da ponavljam papa test svaka 4 mjeseca.

Unaprijed puno hvala

Sandra

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Sandra,
Navedeno odstupanje u Papa nalazu zahtijeva oprez, ali ne i izrazitu zabrinutost. Ponavljanje Pape nakon identifikacije CIN I i SIL I je indicirano da se ustanovi da li dolazi do bilo kakve progresije nalaza. Ukoliko je stanje statično, tada se savjetuje samo redovita kontrola, a ukoliko dolazi do pogoršanja nalaza obradu valja proširiti na kolposkopiju, otkrivanje uzročnika ovakve lezije i ev. biopsiju.