Papa test

andrea

Zanima me koliko se često moze raditi Papa test ?
Meni su radili Papa test u 12. mjesecu i bio je u redu, onda u 6 mj. i sad sam dobila obavijest da dođem ponovo u 10 mj. na Papu jer nije u redu...
Unaprijed hvala,

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođice Andrea,
Papa nalaz se u pacijentica bez rizika ponavlja u jednogodišnjim intervalima, dok se u pacijetnica kod kojih se ustanovilo odstupanje i prisustvo promjena vezanih uz npr HPV infekciju preporuča ponavljanje Pape u 3-4 mjesečnim intervalima. Ponekad citolog može inzistirati i na ponavljanju Papa nalaza nakon liječenja kako bi procijenio uspješnost terapije. Stoga, nemojte se bojati prečestog ponavljanja ove pretrage, već slijedite upute Vašeg ginekologa kako se ne bi previdjelo stanje koje može ugroziti Vaše reprodukcijsko zdravlje.