Papa test

Kikica57

Postovani,
Trudna sam i papa test ucinjen na pocetku trudnoce pokazao je cin 2 na cin 3 (12/2018). U 02/2019 ucinjeni su cervikalni brisevi i hpv tipizacija - brisevi uredni, pozitivna na hpv tip 16. Znam da se u trudnoci nista jako ne moze napraviti osim pratiti situaciju. Strah me da ne bi sve brzo napredovalo. Smatrate da bi trebalo napraviti kolposkopiju? I takoder me zanima ovo - znam da nema smisla ponavljati papa test nakon manje od 4-6 tjedana. Da li isto vrijedi u slucaju kada su napravljeni brisevi i tipizacija i nakon dva tjedna je napravljen papa test? Da li se takav papa test moze smatrati vjerodostojnim? Doktor kod kojeg sam bila je rekao da je u redu. Hvala vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trudnoća pogoduje pogoršanju nalaza papa testa. Savjetujem kontrolni papa test za 6 tjedana. Ovisno o tom nalazu odlučit će se da li je potrebna kolposkopija.

xxxNinaxxx

Poštovani,
molim Vaše mišljenje: bila sam na pregledu i dr. je uzeo uzorak za papa test. Prije godinu dana je bio uredan, stupanj čistoće 2.
Sada je stupanj čistoće 3, kaže da ima više iscjetka, no ja nemam nikakvih problema, niti vidim više iscjetka, pa mi zato nije dao nikakvu terapiju. Također kaže da je vrat maternice čist, tj. portio epitelizirana. Imam jednog partnera 9 mjeseci s kojim imam nezaštićene odnose.
Mene zanima veza između stupnja čistoće i urednosti papa testa.
Možete li mi pojasniti pobliže, (znam da je stupanj čistoće analiza vaginalnog iscjetka), stoga me zanima konkretno, mogu li očekivati da papa test bude uredan, s obzirom na stupanj čistoće 3?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, stupanj čistoće predstavlja mikroskopsku analizu sadržaja rodnice, prikaz stanica i mikroorganizama. Kod stupnja čistoće 3 preporuča se napraviti bakteriološki obrisak stanica cerviksa. Stupanj čistoće nije povezan s abnormalnostima papa testa budući da promjene u smislu CIN-a uzrokuje HPV virus.