Papa test

Monika88

Poštovani,
dobila sam nalaz pape testa gdje je označeno križićem sljedeće: opća podjela: abnormalne stanice; skvamozne stanice: ne može se isključiti HSIL (ASC-H).

Ginekologica mi je dala terapiju (za mene i partnera), a na pitanje što to znači na papi rekla je da nije ništa strašno. Možete mi molim Vas pobliže objasniti nalaz Pape.

Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod Vas su u papa testu nađene abnormalne stanice, no još se sa sigurnošću reći radi li se o blažoj ili težoj atipiji stanica. Potrebno je provesti terapiju te ponoviti papa test. Ukoliko se nalaz ne popravi potrebna je daljnja dijagnostičko terapijska obrada: kolposkopija i uzimanje uzoraka vrata maternice za patohistološku analizu (biopsija). HSIL znači skvamoznu intraepitelnu leziju visokog stupnja (CIN 2 i CIN 3)

Monika88

Hvala Vama na odgovoru!

Terapiju sam započela i nadam se da će sve biti ok. S obzirom da sam jako uplašena, s obzirom na Vaša iskustva kakva je situacija nakon liječenja? Ili točnije koliko trebam biti jako preplašena?

Ivo Balenović, dr. med.

Uglavnom se promjene povuku nakon terapije, i to u više od 80% slučajeva. Tek manji broj može progredirati, ali i tada postoje načini na koje se može promjena izliječiti (LETZ)