Papa test

Noname95

Poštovani,
U 16.sam tjednu trudnoće i na početku sam radila papa test i rezultati istoga su: negativno na intraepitelnu ili invazivnu leziju, gardnerella vaginalis, reaktivne promjene na stanicama udružene s upalom i na kraju pod drugo piše Agc-reakt. Nije mi jasan taj Agc reakt i što to znači pošto s desne strane nije ništa označeno i papa je negativan na intraepitelnu ili invazivnu leziju, trebam li se zabrinuti, može li to biti nešto opasno?
Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, AGC su atipične glandularne (žljezdane) stanice. Potrebna je protuupalna terapija i kontrola papa testa za 4 mjeseca.

Noname95

To mi je jasno, ali je li ti samo zbog upale ili je opasno? Malo mi je kontradiktorno da je označeno da je negativno na intraepitelnu ili invazivnu leziju, a Agc su a normalne stanice.

Ivo Balenović, dr. med.

Postoje stupnjevi abnormalnosti stanica.

Verica123

Poštovani dr radila sam papa test gdje piše abnormalne celije u opisu bacilus vaginalis...i sa desne atipicne celije neodređenog značenja.. da li je to nešto loše.. s tim da sam imala upalu i pila doksiciklin..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je najblaži stupanj promjena na stanicama. Potrebna je protuupalna terapija i kontrolni papa test za 4 do 6 mjeseci.

Ljilja234

Poštovani, zanima me jeli se papa testom mogu detektirati spolno prenosive bolesti, odnosno jeli rezultati papa testa mogu ukazivati na prisutnost određenog virusa ili bakterije ?
Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, papa test može ukazati na prisutnost nekih spolno prenosivih mikroorganizama. Za definitivnu dijagnozu potrebno je učiniti briseve.

Verica123

Hvala na odgovoru..
Kako se lijeci ta promijena da li je potrebna kolposkopija..sta vi preporucujete..je li opasno..hvala vam

Verica123

U procesu sam za VTO..da mora cekati uredan nalaz ili može sa ovim promjenama se raditi postupak..

Ivo Balenović, dr. med.

Najvažnije je podići imunitet. Preporučam i protuupalnu terapiju (neki od vaginalnih antibiotika). U preko 80% slučajeva promjene se i spontano povuku. Nalaz nije kontraindikacija za VTO.

Verica123

Hvala vam

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.