Parakeratoza

morigan

Poštovani doktore,
Prije 2 tjedna sam bila na ginekološkom (sistematskom) pregledu. PAPA test mi i nije baš najbolji. U "opisnoj dijagnozi" su zaokružni bacilus vaginalis, miješana flora i fungi, a u "drugi ne-neoplastični nalazi" su zaokruženi upala i parakeratoza. Ginekologinja mi je dala Polygynax vaginalete 6 x 1 te uputila na ponavljanje PAPA testa za 6 mjeseci.
Dosta me brine ova parakeratoza jer se prvi put u životu susrećem s tim pojmom (imam 43 godine). Također sam čitala da se ona dosta povezuje za HPV virusom. PAPA test mi je cijeli život bio uredan pa sam zabrinuta. Je li moguće da je parakeratoza već jedan od uvjeta za dobivanje HPV? I je li moguće ovu parakeratozu (i HPV) "zaraditi" tijekom operacije (3.9. imala sam kirurški zahvat preponske kile i ugradnju mrežice)?
I trebam li ja raditi kakve dodatne briseve?
Puno Vam hvala na odgovoru i oprostite na smetnji.
M.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Parakeratoza je stručni nazivi za promjene prisutne na pločastim stanicama vrata maternice i rodnice . Nastaju kao reakcija na kronične podražaje i oštećenja pločastog epitela koja nastaju u rodnici svake spolno aktivne žene.
Često su povezane s HPV infekcijom. Sugeriram bris na HPV. Nema veze s ugradnjom mrežice za korekciju bruha.

morigan

Poštovani doktore,
Puno Vam hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

anazpu

Poštovani,

dobila sam PAPA nalaz, koji je prema mojoj liječnici uredan.

"Nalaz je negativan na intraepitelnu leziju.
Stupanj čistoće: 1, Do
Izražena površinska reakcija u smislu parakeratoze.
Citohormonalno nalaz odgovara dobi i/ili anamnezi.
Preporuke: Redovita kontrola"

Mene brine parakeratoza koja se spominje. Majka mi je imala rak grlića maternice te se ja stoga bojim HPV-a.
Trebam li po Vašem mišljenju napraviti detaljnije pretrage?

Prošle godine sam postala spolno aktivna te taj prvi nalaz ne spominje parakeratozu, ali spominje upalu:
"Primjerenost uzorka: Zadovoljava za interpretaciju
Opća podjela: Negativno na intraepitelnu ili invazivnu leziju.
Opisna dijagnoza: Mikroorganizmi - citomorfološke osobine odgovaraju Bacillus vaginalis, miješana flora
Drugo: Reaktivne promjene na stanicama koje su povezane s upalom
Upute: Redovita kontrola"

Srdačan pozdrav!