perimenopausis

Ivana

Zanima me, kada se mogu početi piti Climen tablete koje je meni preporučio ginekolog. Imam 42 godine, menstrualni ciklus već par mjeseci je 26, ponekad 28 dana, nekad 24. Pomalo mi je počela rasti brada. Nije mi jasno zašto se prepisuje Climen tablete ako još menstruacija postoji. Trebaju li se možda napraviti analize hormona prije
ordiniranja hormonalne terapije?

doc.dr. S. Kupešić

Poštovana gospođo Ivana,
S obzirom na Vašu dob i smetnje koje navodite najvjerojatnije se radi o hormonskom poeremećaju kojeg valja dokazati endokrinološkim pretragama (FSH,LH,E2, PRL između 3. i 8. dana m. ciklusa kako bi se provjerio stupanj ovarijske funkcije), a u slučaju potrebe Vaš bi kliničar trebao procijeniti hoće li pristupiti određivanju hormona štitnjače (TSH,T3,T4) u ovisnosti o klničkim nalazima i pregledu.
U ovisnosti o laboratorijskim nalazima preporučiti će se najbolji oblik liječenja u Vašem slučaju. Puno uspjeha u daljnjem tijeku Vašeg liječenja.

mira

Imam 42 god. i u zadnjih godinu dana imam cesto razmak između
ciklusa 45-60 dana. U tri navrata sam uzimala dabroston 2x1 tabletu
5 dana.Hormoni stitnjače su u redu.Imam često valunge i osjećam se
umorno.Iako sam uvijek imala nizak tlak, sada je često povišen i
iznosi otprilike 160/105.Doktorica mi je preporučila pretragu hormona
FSH, LH, E2 i P.Zanima me da li se pretraga tih hormona može napraviti uz uputnicu liječnika , a ukoliko ne, molim Vas da mi kažete
gdje se može najjeftinije napraviti i koliko otprilike košta ?PO

Unaprijed zahvaljujem

MIRA

mira pisano:
>
> Imam 42 god. i u zadnjih godinu dana imam cesto razmak između
> ciklusa 45-60 dana. U tri navrata sam uzimala dabroston 2x1
> tabletu
> 5 dana.Hormoni stitnjače su u redu.Imam često valunge i
> osjećam se
> umorno.Iako sam uvijek imala nizak tlak, sada je često
> povišen i
> iznosi otprilike 160/105.Doktorica mi je preporučila pretragu
> hormona
> FSH, LH, E2 i P.Zanima me da li se pretraga tih hormona može
> napraviti uz uputnicu liječnika , a ukoliko ne, molim Vas da
> mi kažete
> gdje se može najjeftinije napraviti i koliko otprilike košta
> ?PO
>
> Unaprijed
> zahvaljujem