perinealna masaža

ilona

Smatrate li da provođenje perinealne masaže od otprilike 35 tjedna trudnoće može spriječiti epiziotomiju za vrijeme poroda? I možete li mi reći kako se određuje dužina reza.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Perinealna masaža može imati uspješan rezultat u smislu poštede od epiziotomije kada se provodi tijekom poroda. Nužnost epiziotomije se procjenjuje u ovisnosti o lokalnom nalazu, veličini novorođenčeta, fleksibilnosti i elsticitetu kože perinealne regije i sl, a veličina reza određuje se u ovisnosti o potrebi za siguran i što manje traumatičan prolazak glavice ili dr. vodeće česti.