Voda u bubrezima

Helena

Postovana Doktorice

Trenutno sam u 22 tjednu trudnoce i na ultrazvuku je ustanovljeno da beba ima povecanu kolicinu vode u bubrezima (13 mm). Za dva tjedna idem na pretrage da se ustanovi razlog. Molila bih vas da mi kazete koje su opasnosti i posljedice vode u bubrezima i da li je moja briga opravdana?

Puno hvala i lijep pozdrav
Helena

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Proširenje pijelona bubrega može se javljati zbog nekoliko kliničkih situacija: slabijeg otjecanja mokraće uslijed tromosti glatke muskulature mokraćovoda, zastoja ili prepreke otjecanju mokraće (stenoze, valvule i sl), kromosomske aberacije ploda i sl.
U ovisnosti o ev. progresiji nalaza i drugim ultrazvučnim pokazateljima Vaš će se liječnik odlučiti za najoptimalniji oblik obrade i praćenja Vaše trudnoće. Razlozi za oprez svakako postoje, te ćete se osjećati sigurnije i smirenije nakon dopunske obrade.