ph nalaz ?

rose90

Poštovani, otac je dobio ph nalaz na kojem stoji: phd- adenokarcinom koji moze biti porijekla želuca,ž.mjehura,ž.puteva ili pankreasa. Možete pojasniti o kakvom karcinomu je riječ

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o malignom tumoru porijekla žlijezdastih stanica. Potrebno je ustanoviti primarno sijelo tumora da bi se mogla provesti odgovarajuća terapija.

rose90

Hvala na odgovoru. Je li mozda mozete pojasniti sta znaci sljedece: "CK7+++,CK20++,CDX2-,MUC-1 +++,MUC-2 -, MUC-5ac foklano +++, Ca125+++,CK19+++,CD56-, Chromogranin A-,Synaptophsin-,ki67 + u cca 40 posto stanica.Morfoloska slika i imunoprofil kozsistzetni sa adenokarcinomom."..sta zance ove oznake..hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Radi se o imunohistokemijskim biljezima tumorskih stanica. Jačina ekspresije određenih biljega može ukazivati na određeni tip tumora. Imunohistokemija je važna u dijagnostici i diferencijalnoj dijagnostici tumora i razvrstavanju s obzirom na vrstu i maligni potencijal. Savjetujem da potražite mišljenje onkologa u vezi daljnjeg liječenja.