pitanje

kristina

Imam 25 godina i jos nisam dobila mjesecnicu.Zanima me zasto?

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Ukoliko u ovoj životnij dobi (25 godina) nikada niste dobili mjesečnicu to je doista razlog da posjetite liječnika i utvrdite razlog ovakvog poremećaja. Preporučila bih da se nakon konzultacije s nadležnim liječnikom u primarnoj zdravstvenoj zaštiti uputite u specijalizirani centar za pitanje humane reprodukcije gdje će se učiniti brza i efikasna obrada koja uključuje: 1. klinički pregled koji će ocijeniti razvoj sekundarnih spolnih karakteristika, analizirati Vašu tjelesnu težinu, visinu, distribuciju masnog tkiva, stupnjevati maljavost, procijeniti promjene na koži u smislu akni i sl, 2. ultrazvučni pregled (transabdominalni ili transvaginalni) po mogućnosti s color doplerom, 3. hormonsku analizu (određivanje hormona hipofize, jajnika, štitnjače, nadbubrežne žlijedze), 4. kariotipizaiciju (učiniti kromosomsku analizu - 2 do 3 dana nakon vađenja krvi u citogenetskom laboratoriju odrediti će se broj i ocijeniti izgled Vaših kromosoma), 5. planirati laparoskopski zahvat kako bi se direktnom metodom vizualizaicije procjenio izgled, veličina i funkcionalnost Vaših ginekoloških struktura. Tek nakon ovako upotpunjene anlize dati će Vam se precizniji odgovor na Vaše pitanje i odrediti daljnje smjernice liječenja.