pitanje!

zuzi

Molim vas koja je razlika izmedju polipa i bradavice izazvanom HPVom!
Dali moze od polipa nastati hpv!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Razlika između polipa i bradavice je u histologiji. Polip podrazumijeva dobroćudnu tumorsku leziju koja nastaje na sluznici (npr maternice ili unutrašnjeg cervikalnog kanala). S druge strane bradavica je benigna infekcijska epitelioza ili hiperplazija epitela izazvana virusnom noksom. I odgovor na drugo pitanje: od polipa ne može nastati HPV, ali HPV može izazvati stvaranje bradavičastih lezija.