Pitanje

Maja

Poštovana doktorice,slijedeći tjedan bi trebala napraviti ultrazvučnu pretragu collor-doplerom.Postoji mogućnost da sam trudna.Na dan pretrage bio bi mi 21.dan ciklusa.Da li to može imati kakve posljedice na plod ako sam trudna.Puno Vam hvala na Vašoj nesebičnoj pomoći.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Pregled obojenim doplerom ne bi smio imati nepoželjni učinak na razvoj budućeg ploda ukoliko se pregled učini 21. dan m. ciklusa Naime, upotrebom izlazne energije koja se koristi u dijagnostičke svrhe ne bi se smio potići nepoželjan termički učinak na ginekološke strukture. To vrijedi svakako ukoliko se pregled radi na suvremenoj opremi, u dozvoljenom vremenskom intervalu i od strane pretraživača s iskustvom koji za insonaciju krvnih žela troši primjereno vremena.