PITANJE

Ines

Postovana dr. Kupesic
Molim vas da mi odgovorite dali se laparoskopijom mogu ocistiti jajovodi
potpuno ili ne i koliko se mogu ocistiti i kojim uzrokom se mogu zacepiti.

HVALA

hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Začepljenje jajovoda najčešće je uzrokovano upalnim promjenama koje dovode do priraslica koje mogu zahvaćati okolinu jajovoda (peritubarne adhezije), ali mogu izazivati promjene i unutar samog jajovod, kao i začepljenje njegovog /fimbrijskog/ kraja, te narušavati pokretljivost (motilitet). Neprohodnost jajovoda mogu uzrokovati endometrioza, prethodni operativni zahvati u maloj zdjelici (npr op. slijepog crijeva), priraslice uslijed predležećih bolesti crijeva i dr. Sve to utječe na plodnost, te se u liječenju ovakvog pokušaja može učiniti korekcija, operativni zahvat prema pravilima mikrokirurškog operativnog zahvata koji se može učiniti klasičnim operativnim putem (laparotomija) ili laparoskopski. Uspjeh zahvata ovisi o opsegu promjena, dobi pacijebtice i drugim faktorima neplodnosti.