pitanje

emilija

Poštovana doktorice!
Već pola godine želim biti trudna. Ginekološki pregled glasi:
Gin. nalaz:vag. prostrana, PVU cil.epit. VU zatvoreno, uterus u AVF, normalno velik, tvrd, pokretljiv, neosjetljiv.
UZ nalaz:Uterus veličine 5,7x2,8 cm, endometrij debljine 7mm, na desnom jajniku folikul veličine 14mm, lijeva adnexa b.o.
zadnja menstruacija 09.03.
Smatrate li da bih trebala napraviti još neke pretrage?
Do sada sam dobrog zdravlja i nikada nisam imala nikakve upale.
Unaprijed zahvalna.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
U detaljnije pretrage trebali biste se uputiti ukoliko još tijekom pola do jedne godine ne dođe do željene trudnoće. Na žalost u Vašem upitu ne prilažete podatke o Vašoj životnoj dobi, jer ono je jedan od važnih podataka koliko brzo krenuti u obradu i liječenje ev. neplodnosti. Bilo bi najbolje (ukoliko ne dođe do trudnoće u Vama prihvatljivom periodu) učiniti kraću obradu oba partnera (uključujući i spermiogram supruga nakon trodnevne apstinencije) u jednom od specijaliziranih centara za liječenje neplodnosti.