tamponi,dioxin i rak

martina

na vise razlicitih mjesta sam procitala o stetnom djelovanju i opasnosti po zdravlje tampona,utoliko sto se njihovim izbjeljivanjem u procesu proizvodnje oslobada dioxin,poznati kancerogen(dokazano-sjetite se afere sa diksinom u hrani) koji se tada talozi u nasem tijelu godinma i godinama i povecava naveliko sanse od raka.u americi su dokazane mnoge od tih stvari,a citala sam da su tamponi najmanje ispitivane tvari ,manje cak i od hrane ,a u direktom su dodiru sa nasim najosjetljivijim organima.takoder sam citala i to da je tampax jedna od najgorih firmi po tom pitanju jer ih jedino zanima zarada ,a ne i zdravlje i klinicka testiranja.o opasnostima toksicnog shoka da ne govorim.takoder pise da ako se vec bas moraju koristiti tamponi neka to budu oni od 100% pamuka koje vece firme i zvucnija imena ne proizovde jer im je preskupo.da li se kod nas i gdje mogu napaviti tamponi od pamuka?hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Zahvaljujem na obilju informacija o tamponima. Na žalost nisam upoznata s ovakvim tipom proizvoda (od čistog pamuka) na našem tržištu.