trudna?

Iva

Cijenjena doktorice Kupešić,
koji su simptomi rane trudnoće? Kada se treba uporabiti test za trudnoću za kućnu uporabu? Da li se simptomi trudnoće razlikuju od simptoma PMS-a?
Hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Simptomi rane trudnoće su jutarnje mučnine, povećani nagon na mokrenje, metalni okus u ustima, nadutost u maloj zdjelici, nadutost u dojkama i sl. Ipak, ovi simptomi različiti su od pacijentice do pacijetnice, te se dijagnoza trudnoće treba potvrditi hormonskim ili ultrazvučnim pregledom. Test na trudnoću (npr Clear blue) može se učiniti nekoliko dana nakon izostanka očekivane menstruacije i smatra se dostatno sigurnim. Simptomi PMSa u nekih pacijentica doista mogu nalikovati smetnjama u ranoj trudnoći.