Pitanje

Mija

Postovana doctorice,

Htela bih da vas pitam koliko je stetan oralni sex od tacke gledista da se prenose bacterije sa usne supline i koliko kod zena moze da prouzrokuje bakteriolosku neuramnotezu na sluznicu kod spolovila. Naglasujem da sam lecila ranicu na grlicu uspjesno. i jos jedno podpitanje dali osim hpv koji su mozni pricinitelji ranice.

Unapred zahvalna

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Kao i kod svakog seksa, tako i kod oralneog seksa veoma je važna higijena i mjere opreza. Što se tiče tzv "ranice" na grliću ona može pogodovati bakterisjkih upala, te je uvijek vrlo važno isključiti postojanje klamidijske, mikoplazmatske, ureaplazmatske, aerobne i anaerobne infekcije, što se može učiniti ciljanim cervikalnim obriscima.

volisliga

Postovana doktorice
da li je moguće kod oralnog sexa ako joj ejakuliram u usta ona proguta i posle toga se ljubimo pa ja nju zadovoljim ustima da dodje do trudnoće?
hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

Djevojko, doktorica ovdje ne odgovara nekoliko godina, ali vidim da ne čitate. No ta činjenica i nije toliko važna.
Važno je da ste needucirani i da je za vas bolje da nemate ni jedan vid odnosa jer u svemu vidite opasnost.
Naravno da ovim načinom trudnoća nije moguća.

AnaVinko148

Lijepi pozdrav. Nisam sigurna je li ovo prikladan topik, ali probati ću. Pronašla sam sinoć nešto zanimljivo. Naime, razgovarali smo u društvu o linea negri (koja se pojavljuje isključivo u trudnoći) i ja sam na svome stomaku primjetila malo tamniju linijiu od vagine prema pupku. NIsam prije obračala pažnju na to i nisam sigurna koliko je dugo linija izražena. Zanima me, je li to moguće. Ne uzimam nkakve kontracepcijske pilule tako da ne vjerujem da je od hormona, svakako i trudnoću isključujem.
Zanima me Vaše stručno mišljenje, je li moguće imati takvu liniju? Koji je razlog njene istaknutosti?

Unaprjied se zahvaljujem na izdvojenom vremenu.
Pozdrav. big-smile

Dejan Šakoronja, dr. med.

U trudnoći se naziva linea fusca. Moguće ju je vidjeti i van trudnoće kod tamnoputih žena.
Odraz je nakupljanja melanina u tom području. Više detalja kod dermatologa.

AnaVinko148

ali ja sam svjetlije puti. Treba li me to brinuti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba.

zabrinuta_22

Poštovani!
Imam 28 godina. Moji menstrualni ciklusi neredoviti su još od prve menstruacije pa sve do sada.Menstruaciju imam svega 5-6 puta na godinu. Posljednju menstruaciju dobila sam 26. 4. 2014. I danas 14.5.2014. opet krvarim. Moram napomenuti da primječujem razliku u boji,dosta je tamna,skoro crna...osim ultrazvuka i papa testa nikada nisam obavljala nikakve druge pretrage i ne uzimam nikakvu terapiju. Nisam nikada bila trudna. Molim Vas Vaše mišljenje ,možete li mi ukratko napisati da li postoji mogućnost da imam policistične jajnike ili miome ? Bolova nemam. Ginekologu sam naručena tek 23.5. Hvala unaprijed na odgovoru

butterfly11

Poštovani, imam 28 godina.. imam miom subserozno-intramuralni veličine 19mm u lijevom rogu maternice tj. edan doktor mi je rekao da je lijevo u fundusu a drugi da je u lijevom rogu maternice , mozd aje to isti termin, ne znam.?. uglavnom, kako radimo na bebi, doktor kaze da je moguce da miom remeti funkciju jajovoda tj.da ga začepi i da bi bilo dobro da idem na hsg da se potvrdi dal smeta ili ne. imala sam i jednu biokemijsku trudnocu i taman taj ciklus kada sma zatrudnila sam bila na ultrazvuku i ovulacija je bila na desnom jajniku a s obzirom da sam citala da nije ustaljeno misljenje da svaki drugi mjesec bude iz dugog jajnika bojim se d aako mi miom čepi lijevi jajovod da cu ga morati maknuti? isto tako imam jako bolove na lijevoj strani netom prij enego sto mi treba stici menstruacija.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zabrinuta, radi se vjerovatno o disfunkcijskom krvarenju a možda i pcos-u.
Ne razumijem ako to traje godinama niste do sada potražili pomoć.
Zar mislite da je ciklus na 60 dana normalan?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Buterfy, svakako savjetujem 3d uzv i hsg. Ako smeta vidjet će ne na navedenim pregledima.

duskabo

Zbog problema sa zeludcem posetila sam gastroenterologa koji mi je na uzv-u pregledao ceo stomak, ukljucujuci i matericu i jajnike, rekao je da je sve u redu, a mene zanima da li je on na uzv-u u stomaku mogao da vidi trudnocu staru 6 meseci ako ona postoji?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako da je mogao.

duskabo

Znaci trudnoca ne postoji, cim je rekao da je sve u redu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

Danči123

Poštovani,

Prvi put Vam pišem pa nadam se da ćete mi odgovoriti. happy
Naime zanima me crta na trbuhu linea negra koja se pojavljuje isključivo u trudnoći, vidjela sam da ste djevojci odgovorili da se ona može pojaviti kod tamnoputih žena i van trudnoće zbog melanina.
Naime,koristim kontracepcijske pilule Adexa 3 mjeseca i trudnoća je sigurno isključena. primjetila sam prije 2 tjedna tu liniju (nije toliko upečatljiva) i početkom mjeseca sam bila na moru pa bi htjela samo Vašu potvrdu dali se treba brinuti oko te crte? Dali je ta crta zbog izlaganja sunca i uzimanja kontracepcije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana linea negra je posljedica djelovanja melanina, hormona koji se osim u trudnoći pojačano luči uslijed djelovanja sunca. Za vrijeme trudnoće tijelo proizvodi više estrogena koji potiče veću proizvodnju melanina i zbog toga dolazi do tamnjenja pojedinih dijelova tijela (linea alba, areole oko bradavica, usne, klitoris)

Danči123

Poštovani,

Hvala Vam na odgovori i izdvojenom vremenu.
Znači u mome slučaju je došlo do zbog izlaganja sunca?

Ivo Balenović, dr. med.

Da.