Pitanje

Lada

Poštovana doktorice Kupešić,
imam 39.godina i u 16.tjednu se spremam napraviti amniocentezu.Zanima me da li triple test pokazuje neke rezultate koje amniocenteza ne može pokazati,tj. ne znam da li je potrebno uz amnicentezu napraviti i triple test da budem još sigurnija ili amnicenteza pokriva ujedno i sve rezultate koje bi pokazao i triple test.Puno hvala

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
S obzirom na jasnu indikaciju za ranu amniocentezu (dob) kojom ćete isključiti postojanje bilo kakve kromosomske aberacije, nema potrebe raditi triple test radi problema vezanih uz kariogram fetusa. Ipak, triple testom se određuje i razina alfa feto proteina koja , ako je povećana može ukazivati na anomalije neuralne cijevi. Ukoliko postoji i najmanja sumnja na ovu vrstu defekta (o tome se posavjetujte s Vašim liječnikom-perinatologom), uz ultrazvučni pregled i amniocenetezu savjetovala bih učiniti i ovu vrstu dopunske analize.