pitanje!

zula

da li se na osnovu papa nalaza moze otkriti rak jajnika,ili obicnim
ginekoloskim pregledom!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Papa test nije mjerodavan za ranu dijagnostiku raka jajnika. Ova je metoda korisna za detekciju promjena na materničnom grliću. Ginekološki pregled ima veoma malu osjetljivost za detekciju ranih stadija raka jajnika, već ga je kadar otkriti (nažalost) u uznapredovalim stadijima. Metoda koja ima visoku osjetljivost za otkrivanje raka jajnika je transvaginalni ultrazvuk (posebno onaj s dodatkom obojenog i pulzirajućeg doplera i u novije vrijeme trodimenzionalni power dopler). Posebno je korsna njegova usporedna primjena s biokemijskim određivanjem tumorskih markera (npr CA 125)