Pitanje

Željka

Prije mjesec dana prestala sam uzimati Diane 35 pilule, koje sam zapravo počela uzimati zbog problema s aknama.
Za vrijeme uzimanja pilula subjektivno sam bila vrlo zadovoljna sa stanjem kože, no sad mi se čini da se sve vraća na staro.
Inače ciklusi su mi oduvijek bili produženi i bolni, imam problema s tjelesnom težinom, sa hirzutizmom baš i ne.
Nikada mi nisu rađene hormonalne pretrage a ni ultrazvuk.
Znam da je teško napamet govoriti, ali jesu li ovi simptomi dostatan pokazatelj sindroma policitičnih jajnika.

Koje bi hormonalne pretrage trebalo napraviti i treba li ih napraviti točno određeni dan ciklusa?
Zahvaljujem Vam.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Kao što i sami navodite u Vašem pismu, ne može se sa sigurnošću ustvrditi radi li se o sindromu policističnih jajnika. Preporučila bih učiniti transvaginalni ultrazvučni pregled i endokrinološke pretrage (FSH, LH, E2, testosteron, free testosteron, androstendion i DHEAS, PRL) između 3. i 8. dana menstruacijskog ciklusa. Ukoliko se planira provesti hormonska terapija, nepohodno je učiniti i laboratorijske pretrage (kompletnu krvnu sliku, sedimentacija, ŠUK, koagulogram, hepatogram i lipidogram te urin sa sedimentom).